Tütün yastıklarında değişik ekimlerin fide kalitesine etkileri ve bu fidelerin tarla koşullarında verim ve kaliteleri
  1. Tez No: 790
  2. Yazar: GÜN DÖRTERLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL SEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
33 7. ÖZET Ege Bölgesinde yetiştirilmekte olan Karabağlar tütün çeşidiyle bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma, fidelik ve tarla denemesi olarak iki aşamalı uygulanmıştır. Fidelik denemesi, 2 ayrı ekim zamanında (normal ekim, geç ekim) ve 2 2 2 3 değişik ekim sıklığında (lgr/ra, 7.5gr/m, 15gr/m ) yapılmıştır. Bu bö- 2 lümde fidenin morfolojik gelişimi ve m deki bitki sayısı incelenmiştir. Tarla denemesinde ise, fidelikten elde edilen cılız, pişkin, iri fideler 2 dikim zamanında (normal dikim, geç dikim), 3 değişik fide bü yüklüğüne göre tarlaya dikilmişlerdir. Bu fidelerin tarla koşullarında agronomik özellikleri, verim ve kaliteleri araştırılmıştır. Sonuç olarak, m y& az tohum atmanın avantajları saptanmıştır. Fi- delik koşullarında normal okim yapmak ve lgr/m tohum kullanmakla en iyi bitki gelişimi gözlenmiştir. Sık dikimde ise, sayıca fazla fakat cılız bitkiler elde edilmiştir. Normal dikimde tarlaya dikilen fidelerin tutma ve çiçeklenme oran ları yüksek bulunmuştur. Cılız, pişkin ve iri fidelerde, bitki boyu ve yaprak sayısı gelişim süresince eşitlenmiştir. Hasat sonrası yapılan kimyasal analizlerde geç dikimde, toplam al- koloid ve toplam N daha fazla bulunmuştur. Fakat bu değerler Ege tütün lerinin minimum ve maximum sınırları içersindedir. Fide büyüklüğü, ana liz sonuçları ise kalite özellikleri yönünden farksız bulunmuştur. Kuru yaprak verimi normal ekimde yüksek yüksek, geç ekimde ve cılız fidelerde düşük olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Aresearch was conducted on the Karabağlar tobacco which is culti vated in Agean region. It was made in two standings as hotbed and field experiments. Hotbed experiment was made in normal and late sow and in 3 frequen- 2 2 2 cies, lgr/m, 7.5gr/m, 15gr/m. In this section of the study, morpholo gical development of the seedling and the plant quantity per square-me ter was examined. Concerning the field experiment, the meagre, the mature and the big seedlings of the hot-bed was planted no the field in accordance to three seedling sizes in two seperate seed times ( normal sow, late sow ), The agronomic characteristics8 quality and productivity of these seedlings was studied within the field enviroment. As a result sowing smaller amount of seed per square-meter was found more advantageous. In the hot bed condition, the best plant development was reached by using lgr/m seed in normal sow. In the case of frequent planting, plants were quantitatively more but meagre in quantity. The per centage of flowering and taking roots of the seedlings was found high in normal sow. During the development period, the plant size and the number of leaves of the meagre and the mature seedlings were equalized. Acording to the analysis made after the harvest, the total alcoloid and the total nitrogene was found more in the case of late sow, but these values was within the minimum and the maximum limith for agean tobaccos. According to the seedling size analysis result, seedlings were not found different in quality. The dry leaf productivity was found high in the normal sow, low in the late sow and in the meagre seedlings.