Antakya kentinde kültür rotaları oluşturmanın mimari mirasın korunmasına muhtemel etkileri
The impacts of creating cultural routes to conservation of architectural heritage in Antakya
  1. Tez No: 808441
  2. Yazar: SEREN NURAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖNGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tezin ana konusu, Antakya Kentinin kentsel sit alanı bölgesi içinde yer alan mimari mirasın korunması ve sürekliliğinin sağlanması amacıyla kültür rotası önerisi oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda tez kapsamında, Antakya kentinin tarihsel süreci ve kültür varlıkları irdelenmiştir. Mimari miras ve seçilen bölge özelinde alan araştırmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Antakya kentinin çok katmanlılığının önemi dikkat çekmiştir. Antakya kentinin sahip olduğu çok kültürlü yapısının, tarihsel dönemlerden ve medeniyetlerden günümüze ulaşan mimari mirasının sürdürülebilir ve bütüncül korunması amacıyla bu tez çalışması kapsamında kültür rotası planlaması bir araç olarak kullanılmıştır. Antakya'nın çok katmanlı kent özelliğine sahip olması, farklı dönemlere ve kültürlere ait izler barındırması sebebiyle kültürel rota oluşturulmasına uygun bulunmuştur. Tez çalışması kapsamında, Antakya kentsel sit alanı özelinde kültür rotası planlama ve kurgulama önerileri getirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; Antakya'daki mimari mirasın farkındalığının arttırılması ve bölgenin sahip olduğu kültürel özelliklerin ortaya çıkarılmasıdır. Antakya'nın sahip olduğu kültürel mirasın deneyimlenmesi ve koruma bilincinin arttırılarak korumaya katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main topic of the thesis is the creation of a cultural route proposal to protect and ensure the continuity of the architectural heritage in the city of Antakya. Within the scope of the thesis, the historical processes and cultural assets of Antakya city were examined fort his purpose. The literature and case studies were carried out specifically to the architectural heritage and the selected region. As a result of the studies, the importance of the multilayered of the city of Antakya was noticed. Cultural route planning was used as a tool in the scope of this thesis in order to preserve the sustainable and integrad way of the multicultural structure of Antakya and it's the architectural heritage that has survived from historical eras and civilizations to the present day. As part of the thesis, proposal were made to plam and design a cultural route specific for urban protected area of Antakya. The purpose of this thesis; raising awareness of Antakya's architectural heritage and revealing the cultural characteristics of the region. This thesis is aimed to experience the cultural heritage of Antakya and to contribute to the conservation by increasing awareness of conservation.