Magnezyumdan zengin doğal maden suyunun kuvvet antrenmanı sonrası kan belirteçleri ve biyomotor yetilerin toparlanması üzerine etkisi
The effect of magnesium-rich natural mineral water on blood markers and recovery of biomotor skills after strength training
- Tez No: 808483
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SELDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada magnezyumdan zengin doğal maden suyunun elit voleybolcularda toparlanma ve performans üzerine etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Katılımcılar çift kör randomize edilerek iki gruba ayrılmıştır. Çalışmanın ön test döneminde 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır, kan ve performans testleri, antropometrik ölçümler bu aşamada uygulanmıştır. Daha sonraki 2 hafta boyunca optimum performans antrenmanı modeline göre kuvvet gelişimi için 2 basamak olan kuvvette devamlılık ve stabilizasyon evresinde haftada 4 kez kuvvet antrenmanı ve 5 kez voleybol antrenmanı yapılmıştır. Antrenman sonrası çalışma grubu Kızılay Erzincan Doğal Maden Suyu, kontrol grubu Kızılay Plus Yeşil Çaylı Maden Suyu (plasebo) tüketmiştir. Son test döneminde kan ve performans test ölçümleri tekrarlanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 21.0 programında ile analiz edilmiştir ve anlamlılık düzeyi p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to examine the effect of magnesium-rich natural mineral water on recovery and performance in elite volleyball players. Materials and Methods: Participants were randomized double-blindly and divided into two groups. In the pre-test period of the study, 3-day food consumption record was taken and blood and performance tests, anthropometric measurements were applied at this stage. During the next 2 weeks, strength training was performed 4-times a week and volleyball training 5-times week in the strength continuity and stabilization phase, which is 2-steps for strength development according to the optimum performance training model. After the training, the study group consumed Kızılay Erzincan Natural Mineral Water, and the control group consumed Kızılay Plus Mineral Water with Green Tea. During post-test period, blood and performance test measurements were repeated.