Presepsin: Ventilatör ilişkili pnömoninin tanısında ve tedavi yönetiminde yeni bir biyobelirteç midir?
Precepsin: is it a new biomarker for the diagnosis and treatment management of ventilator-associated pneumonia?
  1. Tez No: 808638
  2. Yazar: MURAT ENEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ÖZER BALİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mekanik ventilatörün 20. yüzyılın ortalarından itibaren kullanılmaya başlanmasıyla Ventilatör İlişkili Pnömoni gibi komplikasyonların insidansı artmıştır. Ventilatör İlişkili Pnömoni gelişme riski, invaziv mekanik ventilasyona uzun süreli maruz kalanlarda daha yüksek olup, yoğun bakımda kalış süresi ile doğrudan ilişkilidir. Ventilatör İlişkili Pnömoni insidans ve mortalitesinin yüksek olduğu belirtilmektedir. Ventilatör İlişkili Pnömoni tanısının zor olması ve rutinde uygulanabilir bir tanı yönteminin olmaması ve balgam örneğinden bakteri tespitinin birkaç gün sürmesi gibi durumlar, Ventilatör İlişkili Pnömoni yönetiminde olumsuz klinik sonuçların başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Günümüzde Ventilatör İlişkili Pnömoni tanısını kolaylaştırmak için biyobelirteçlerin kullanılması önerilmektedir. Bu durum için spesifik bir biyobelirteç olmamakla birlikte, üzerinde en sık çalışılan biyolojik araçlar, prokalsitonin (PCT), C-reaktif protein (CRP) ve miyeloid hücreler tip 1 (sTREM-1) olmuştur. Yeni ortaya çıkan bir infeksiyon biyobelirteci, yakın zamanda farklı infeksiyonların erken bir belirteci olarak tanımlanan presepsindir (PSP). Presepsin CD14 alt tipinin (sCD14-ST) çözünür formunun bir fraksiyonudur. Bu çalışmanın amacı Presepsinin Ventilatör İlişkili Pnömoninin tanı ve takibinde kullanılabilirliğini göstermektir. Bu çalışmaya 42 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Presepsin düzeyi ölçümü için periferik venden EDTA (Etilendiamin tetraasetik asit)'li tüpe 2cc kan alındı. Bu işlem Ventilatör İlişkili Pnömoni tanısı konduğu gün ve tedavinin 3. ve 7. gününde olmak üzere, Presepsin düzeyi çalışılmak üzere hastadan üç kez kan alındı.
Özet (Çeviri)
With the introduction of the mechanical ventilator from the middle of the 20th century, the incidence of complications such as Ventilator-Associated Pneumonia has increased. The risk of developing Ventilator-Associated Pneumonia is higher in those exposed to invasive mechanical ventilation for a long time and is directly related to the length of stay in the ICU. It is stated that the incidence and mortality of ventilator-associated pneumonia is high. Difficulty in the diagnosis of Ventilator-Associated Pneumonia, the absence of a routinely applicable diagnostic method, and the fact that it takes a few days to detect bacteria from the sputum sample are among the main reasons for adverse clinical outcomes in the management of Ventilator-Associated Pneumonia. Today, it is recommended to use biomarkers to facilitate the diagnosis of Ventilator-Associated Pneumonia. Although there is no specific biomarker for this condition, the most frequently studied biological vehicles were procalcitonin (PCT), C-reactive protein (CRP), and myeloid cells type 1 (sTREM-1). An emerging infection biomarker is presepsin (PSP), which has recently been identified as an early marker of different infections. It is a fraction of the soluble form of the CD14 subtype of presepsin (sCD14-ST). The aim of this study is to demonstrate the usability of Presepsin in the diagnosis and follow-up of Ventilator-Associated Pneumonia. 42 patients and 30 healthy volunteers were included in this study. For the measurement of presepsin level, 2cc of blood was taken from the peripheral vein into a tube with EDTA (Ethylenediamine tetraacetic acid). Blood was drawn from the patient three times, on the day of diagnosis of Ventilator-Associated Pneumonia and on the 3rd and 7th days of the treatment, to study Presepsin level.