Abdullah Harmancı öykülerinde taşra ve kentleşme ilişkileriyle şekillenen genç Müslüman tip
Young Muslim type shaped by provincial and urbanization relations in Abdullah Harmancı stories
- Tez No: 808639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ KİNEŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada öncelikle edebiyat sosyolojisi alanını daha iyi anlamak adına, edebiyatın ne olduğu açıklanmış, edebiyat sosyolojisi ve edebi türlerinden biri olan öykü sosyolojisi tanımlanmış ayrıca kent meselesine değinilmiştir. Bu temel bilgiler ışığında, son dönemin önemli ve öne çıkan yazarlarından biri olan Abdullah Harmancı'nın öykülerinde yer alan“Taşra”,“Kentleşme ve Kentlileşme”,“Müslüman Genç Tipi”meseleleri; Georg Simmel'in Kent anlayışı, Louis Wirth'in Kentlilik tanımı ve Peter L. Berger'in Modernleşme ve Din görüşleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanışmış olup veri analizinde, içerik ve söylem analizinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak; Abdullah Harmancı öykülerinde gelenek ile bağlarını koparmış bir toplumda yaşayan karakterlerin, taşraya dair anılarını nostalji üzerinden güzellikle hatırlayarak taşranın olumlu özelliklerine; yaşadığı modern dönemde kentin geçirdiği kentleşme ve kentlileşme sürecinde büründüğü olumsuzluklara; dini pratikleri ikinci plana attıkları ve farklı uyarıcıların hayatlarında etkili olduğu bir yaşam tarzında yaşadığı anlam krizine genç Müslüman tipi üzerinden dikkat çektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, in order to better understand the field of sociology of literature, what literature is explained, sociology of literature and sociology of short story, which is one of the literary genres, are defined, and the urban issue is mentioned. In the light of this basic information, the issues of“Provincialism”,“Urbanisation and Urbanisation”,“Muslim Youth Type”in the stories of Abdullah Harmancı, one of the important and prominent writers of the last period, are examined through Georg Simmel's understanding of the city, Louis Wirth's definition of urbanity and Peter L. Berger's views on Modernisation and Religion. Qualitative research method was used in the study and content and discourse analysis were used in data analysis. As a result, it has been determined that Abdullah Harmancı draws attention to the positive features of the countryside by recalling the memories of the characters living in a society that has severed its ties with tradition in his stories through nostalgia; the negativities that the city has become in the process of urbanisation and urbanisation in the modern period; the crisis of meaning in a lifestyle where religious practices are put in the second plan and different stimulants are effective in their lives through the Muslim youth type.