Technology for better animal care: Identifying the dimensions for increasing the caretakers' awareness through dog activity monitoring systems
Hayvanlara daha iyi bakmak için teknoloji: Köpek aktivite takip sistemleri ile insan farkındalığını artırma boyutlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 808872
  2. Yazar: ASLIHAN TOKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN, PROF. DR. YASEMİN SALGIRLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Hayvanlar için giyilebilir teknolojiler giderek daha popüler hale gelmekte ve sundukları akıllı deneyimler yoluyla hem günlük hayatı paylaştığımız evcil hayvanların hem de insanların yaşamlarını iyileştirmeyi vaat etmektedirler. Son yıllarda hem ürün hem de kullanıcı sayısı gittikçe artan ve son kullanıcıya yönelik en yaygın giyilebilir teknolojilerden olan köpeklere yönelik aktivite takip teknolojileri, evcil hayvan ürünleri endüstrisinde de yerini alarak yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bununla birlikte, insanlar için giyilebilir teknolojiler üzerine artan sayıda çalışma olmasına rağmen, köpek aktivite takip sistemleri ve bu teknolojilerin hayvan bakım kalitesi, hayvan sahiplerinin yaşam biçimleri ve farkındalıkları üzerindeki etkileri hakkında sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu tez, köpek aktivite takip sistemleri ile etkileşimin boyutlarını, bu sistemlerin kullanımıyla ilgili hayvan sahibi personaları ve bu teknolojilerin köpek bakım kalitesine katkı sağlamak bakımından potansiyellerini, 30 katılımcının yer aldığı uzun dönemli bir alan araştırması ile inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışma, katılımcıların altı hafta boyunca belirli bir köpek aktivite takip cihazını kullanmasının yanı sıra derinlemesine görüşmeler, deneyim örnekleme yöntemi ve tamamlayıcı anketleri içermektedir. Bulgular, köpek aktivite takip sistemlerinin insan-köpek ilişkisine nasıl aracılık edebileceğini ve köpek bakımını nasıl destekleyebileceğini açıklayarak, bu teknolojilerin tasarımında yol gösterici teorik bir çerçeve oluşturmak üzere, DAMS-aracılı aşama temelli farkındalık modelini geliştirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wearable technologies for animals are becoming increasingly popular, promising to enhance the lives of both companion animals and humans through smart experiences. In the last ten years, wearable technologies for animals have become increasingly popular, and activity monitoring systems are one of the most commonly used types of technology. However, there is a limited amount of research on dog activity monitoring systems and their impact on the lives of caretakers and their awareness, despite the growing number of studies on wearable technologies for humans. This thesis aims to fill this gap by conducting a longitudinal study with 30 participants, exploring the dimensions of interaction with dog activity monitoring systems, caretaker personas related to the use of these systems, and their potential to contribute to the caregiving of dogs. The study involves participants using a specific dog activity monitoring device for six weeks, along with in-depth interviews, experience sampling method, and complementary questionnaires. The findings are used to develop the DAMS-mediated stage-based awareness model that explains how dog activity systems can mediate the human-dog relationship and support the caregiving of dogs.