Treaty interpretation by the iacthr and the ecthr: Unity or fragmentation of public international law
Amerikalılararası insan hakları mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından andlaşmaların yorumlanması: Uluslararası kamu hukukunun birliği veya parçalanması
- Tez No: 808873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARCO ODELLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aberystwyth University / Prifysgol Aberystwyth
- Enstitü: Prifysgol Aberystwyth
- Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Giderek uzmanlaşan ve bağımsızlaşan kuralların, karar organlarının, kurumların ve hukuk mesleğinin dallarının yükselişi, küresel eğilimin parçalanmaya doğru gitmesine yol açmıştır. Ticaret hukuku, insan hakları hukuku ve çevre hukuku bu eğilimin birkaç örneğidir. Bu yeni alanların her biri bağımsız bir dizi kural ve organ tarafından yönetilmektedir. Ancak küresel hukuk sisteminin karmaşıklaşması, farklı hukuk alanları arasında koordinasyon eksikliğine yol açmış ve her biri diğerindeki gelişmeleri ve emsal kararları göz ardı etmiştir. Dolayısıyla hukuki alanlar arasında çelişkiler ortaya çıkmıştır ve bu da daha az etkin bir uluslararası hukuk düzenine yol açabilir. Bu tezin amacı, bu parçalanmayı sorunsallaştırırken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AAİHM) bakış açısını benimsemektir. Bu iki mahkeme tartışmasız olarak bugün dünyadaki en gelişmiş ve faydalı insan hakları sistemlerini kurmuşlardır. Bu nedenle, araştırılması gereken temel nokta, AİHM ve AAİHM tarafından uluslararası kamu hukuku normlarının kullanılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında insan haklarını savunma kapasitesini genişletip genişletmediği veya sınırlayıp sınırlamadığıdır. Bu nokta, ilk olarak AİHM ve AAİHM'nin Uluslararası Kamu Hukukunun bütünlüğüne bir tehdit oluşturup oluşturmadığı ya da alternatif olarak AİHM ve AAİHM'nin ortak usuller/amaçlar ve eşzamanlılık içinde içtihatlarını ve haklara erişim ve özerkliklerini geliştirip geliştirmediği şeklinde iki parçalı bir yanıtı varsaymaktadır. Tez üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi Madde 31(3)(c)'nin teorik yönlerini incelemektedir. İkinci bölüm, uluslararası kamu hukukunun AİHM ve AAİHM'nin hukuki kararlarında nasıl kullanıldığını tartışan dört bölüme ayrılmıştır. Üçüncü bölüm, insan hakları sözleşmelerindeki daha elverişli koruma hükmü tartışması ve sonuçtan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of increasingly specialised and independent rules, ruling bodies, institutions and branches of the legal profession has led the global trend towards fragmentation. Trade law, human rights law and environmental law are but a few examples of this trend. Each of these new areas is governed by an independent set of rules and bodies. The complexification of the global legal system has however resulted in a lack of coordination between different legal spheres, with each ignoring developments and precedents in the others. Contradictions between legal areas have therefore emerged, which could make for a less efficient international legal order. The objective of this thesis is to adopt the point of view of the European Court of Human Rights (ECtHR) and the Inter-American Court of Human Rights (IACtHR) in problematizing this fragmentation. These two courts have arguably established the most advanced and beneficial human rights systems in the world today. As such, the central point for investigation is whether the employment of public international law norms by the ECtHR and the IACtHR expands or limits the capacity to defend human rights under the ECHR and the ACHR. This point assumes a two-part response, firstly, whether the ECtHR and the IACtHR are a threat to the integrity of Public International Law (PIL), or alternatively, whether the ECtHR and the IACtHR enhance their case-law and access to rights and autonomy within the ECHR and the ACHR in shared procedures/objectives and synchronicity. The thesis is divided into three chapters. The first chapter examines the theoretical aspects of Article 31(3)(c). The second chapter is split into four sections which discuss the way in which public international law is used in the legal judgements of the ECtHR and the IACtHR. The third chapter consists of the more favourable protection clause in human rights treaties and conclusion.