Stock price prediction using machine learning algorithms
Makine öğrenmesi algoritmaları ile hisse senedi fiyat tahmini
- Tez No: 808893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN MURAT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hisse senedi fiyatları birçok değişkenden etkilendiği için tahmin edilmesi zordur. Ancak makine öğrenmesi algoritmalarını kullanan günümüz bilgisayarları ile hisse senedi fiyatlarının tahmini mümkündür. Çalışmamızda 2016-2020 yılları arasında BIST 100'de işlem gören piyasa değeri en yüksek ilk 5 hisse senedinin yaklaşık 5 yıllık verileri toplanarak günlük değer tahmini yapılmıştır. En fazla 22 öznitelik makine öğrenmesine dahil edilmek üzere çoklu doğrusal regresyon, bayesian regresyon, rastgele orman, karar ağaçları, destek vektör makineleri, yapay sinir ağları algoritmaları uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. En başarılı sonuç yapay sinir ağları algoritmasında elde edilmiştir. En yüksek başarı elde edilebilmesi için normalizasyon, çapraz doğrulama, parametre optimizasyonu ve öznitelik seçimi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stock prices are difficult to predict as they are affected by many variables. However, it is possible to predict stock prices with today's computers using machine learning algorithms. In our study, the daily value prediction was made by collecting the data of the first 5 stocks with the highest market value traded in the BIST 100 between 2016-2020 for about 5 years. Multiple linear regression, bayesian regression, random forest regression, decision tree regression, support vector regression, artificial neural network algorithms were applied to include maximum 22 features in machine learning and the results were compared. The most successful result was obtained in the artificial neural networks algorithm. Normalization, cross validation, parameter optimization, feature selection have been applied to achieve the highest success.