Mimari tasarımda hareket ve zamana bağlı algoritmik modelleme: Tabiat fenomenleri etkisinde matematiksel eğriler
Motion and time base algorithmic modelling in architectural design: Mathematical curves in the effect of natural phenomenons
  1. Tez No: 808924
  2. Yazar: ÖZGÜR KAVURMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırma, konvansiyonel tasarım pratikleri ile yenilikçi tasarım pratiklerinin sentezlendiği; fiziksel ifadeler ile dijital ifadelerin bir arada kullanıldığı bir araştırma yaklaşımını içerir. Kavram ve üretim pratikleri arasındaki ilişki üzerinden“zaman/hareket”bu araştırmanın temel kavramıdır. Bu bağlamda, tabiatta hareket eden bir top nesnesinin potansiyellerine bağlı süreç modelleri ve sonuç ürünü olmayan ara/biçim varyasyonları ortaya konmuştur. Araştırma, giriş bölümünde sorulan 'hareket yalnızca ardışık zaman kavramı ile mi tanımlanır?' sorusuna cevap arar ve zaman/hareket kavramının topolojik düzlemle olan ilişkisini ortaya koyar. Kavram-Deney-Gözlem-Model olarak dört bölümden oluşan araştırma kapsamında, sonuçlarının da bu ilişkiler bağlamında ele alınması önemlidir. 'Hareket sadece ardışık zaman kavramı ile mi tanımlanır?' sorusunu yanıtını arayan bu araştırma, tabiat fenomenleri etkisinde nesnelerin, hareket ve zaman bağlamı üzerinden oluşan tasarım süreci ve süreçte ortaya çıkan varyasyonlarını irdelemiştir. Zaman/hareket kavramı araştırmanın altyapısını oluşturmuştur. Yapılan çalışmalarda, zaman/hareket üzerine elde edilen veriler çoğunlukla canlı hareketi üzerinden, kuşa, ata, insana odaklanmıştır. Bu çalışmalarda, tabiatla, uzayla, havayla uyum halinde olan geometriler, doğal akışında gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, bu araştırmada kullanılacak top nesnesinin nedeni de geometrik olarak küre olmasıdır. Küre hareketin doğal akışına uyumlanabilen geometriye sahip nesnedir.iii Araştırma, tabiat fenomenleri etkisinde uyumlanabilen yüzeylerin hem performansını ve hem varyasyon üretimini ortaya koymaktadır. Bu ortaya konan varyasyonlar hem tasarım sürecine ve hem de sonuç ürüne yöneliktir. Yüzeyi oluşturan eğrileri, dış kuvvetlere ve kendi aralarındaki ilişkiye göre, o anlık topolojiyi oluşturur. Model varyasyonları karşılaştırıldığında, değişkenlerin uyum sağlayıp, denge hallerini alması gözlemlemektedir. Araştırma, deneysel bir tasarım süreci modellemesidir. Tabiat fenomenlerinin kuvvet ilişkileri gözlemlenmiş ve doğal hareketin deneyleri yapılmıştır. Bu noktada rastgelesellikten uzak, tamamen gerçek zamanlı veriler ile eğriler oluşturulmuştur. Dış kuvvetlerin, top hareketi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan temel parametreler; Hareket, Ağırlık etkisi, Rüzgar etkisi, Yörünge, Fotoğraflar arası mesafe ve Yüzey materyali parametreleridir. Araştırmada ortaya çıkan algoritma, hareket ve zaman üzerinden bir tasarım süreci kurgulamaktadır. Parametrik olarak hesaplanabilir ve uyumlanabilir eğriler ve yüzeyler değişkenlerle üretilecek şekildedir. Bu demektir ki, parametrelere bağlı olarak sonsuz sayıda varyasyon üretilebilir. Bu bağlamda, önemli nokta tüm varyasyonların, kendi içinde bir değere sahip olmasıdır. Sonuç olarak gerçek zamanlı kaydedilen veriler, anlık oluşan kuvvet değişimleri, topun açısı, ağırlığına bağlı yüksekliği gibi parametrelerin zamansallık içinde tanımlanmasını sağlamaktadır. Bu parametreler oluşan eğrinin pürüzsüzlüğünü anlık olarak etkilemektedir
Özet (Çeviri)
The research involves a research approach in which conventional design practices and innovative design practices are synthesized; physical expressions and digital expressions are used together. The basic concept of this research is“time/motion”through the relationship between concept and production practices. In this context, process models based on the potentials of a moving ball object in nature and intermediate/form variations that are not the end product are put forward. The research seeks an answer to the question posed in the introduction,“Is motion defined only by the concept of sequential time?”and reveals the relationship of the concept of time/motion with the topological plane. Within the scope of the research, which consists of four parts as Concept-Experiment-Observation-Model, it is important to consider the results in the context of these relationships. This research, which seeks to answer the question“Is movement defined only by the concept of consecutive time?”, has examined the design process of objects under the influence of natural phenomena through the context of movement and time and the variations that emerge in the process. The concept of time/movement formed the infrastructure of the research. In the studies conducted, the data obtained on time/movement mostly focused on the bird, horse and human through the movement of living things. In these studies, geometries in harmony with nature, space and airv were observed in their natural flow. In this context, the reason for the ball object to be used in this research is that it is geometrically a sphere. A sphere is an object with a geometry that can adapt to the natural flow of movement. The research reveals both the performance and variation production of adaptable surfaces under the influence of natural phenomena. These variations are both for the design process and the final product. The curves that make up the surface, according to the external forces and the relationship between them, form the topology of the moment. When the model variations are compared, it is observed that the variables adapt and reach equilibrium states. The research is modeling an experimental design process. Force relations of natural phenomena are observed and natural motion is experimented. At this point, curves were created with completely real-time data, far from randomness. The effect of external forces on ball motion was evaluated. The main parameters used in the research are; Motion, Weight effect, Wind effect, Trajectory, Distance between photos and Surface material parameters. The algorithm that emerged in the research constructs a design process based on motion and time. Parametrically computable and adaptable curves and surfaces are generated with variables. This means that an infinite number of variations can be generated depending on the parameters. In this context, the important point is that all variations have a value in themselves. As a result, the data recorded in real time allows parameters such as instantaneous force changes, the angle of the ball, its height due to its weight to be defined in temporality. These parameters instantaneously affect the smoothness of the curve