Düşük kütleli X – ışın çiftlerinin tayf analizleri ilesınıflandırılması
Classification of low mass X – ray binaries with spectral analysis
  1. Tez No: 808925
  2. Yazar: YAKUP GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA SONBAŞ DHUGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
X – ışın çiftleri üzerine yapılan birçok çalışma termal ve termal olmayan yayınım bileşenlerinin varlığına işaret etmektedir. Yığılma diskinin iç kısımları ile ilişkili olduğu düşünülen termal birleşen genellikle tek veya çok-renkli kara cisim modeli ile temsil edilebilirken termal olmayan bileşen tayfın sert veya yumuşak olup olmadığı konusunda bilgi edinilmesini mümkün kılan güç yasası (powerlaw; PL) ile ifade edilmektedir. Düşük kütleli X – ışın çiftlerinin (Low Mass X-Ray Binaries; LMXBs) bir alt grubu için ışıma gücü değeri ~1034 – 1037 erg/s aralığında nötron yıldızı (NY) çiftleri için sistem durgun haldeki ışıma gücü seviyesine (~1034 erg/s) azalırken tayflarında bir yumuşama, buna karşın kara delik (KD) sistemlerinin tayflarında ise aynı ışıma gücü seviyelerinde bir sertleşme olduğunu öngörülmektedir. Bu yumuşama, 0,5–10 keV aralığında tayfsal indis (Γ) ve gözlenen X – ışın ışıma gücü (Lx) arasında olan zıt bağımlılık (anticorrelation) temel alınarak açıklanmıştır. Bu tez çalışmasında Γ ve Lx arasında görülen ilişki iki KD ve iki NY LMXB sistemi için NICER, SWIFT, ve XMM-Newton uydu verileri kullanılarak Lx ~1034 – 1037 erg/s aralığında incelenmiştir. NY ve KD sistemleri için genel olarak gözlenen ilişkinin kaynak özelliklerini uzun dönemli gözlemler için temsil ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Studies of X-ray binaries indicate the presence of thermal and non-thermal emission components in their spectra. The thermal component, thought to be associated with the inner parts of the accretion disk, is typically modeled by a single- or multi-color blackbody model. The non-thermal component on the other hand is usually represented as a power-law (PL) to characterize whether the spectrum is soft or hard. Recent studies of a small subset of lowmass X-ray binaries (LMXBs) in the luminosity range of ~1034 – 1037 erg/s showed that the spectra of neutron-star X-ray binaries (NSXBs) soften with decreasing luminosity while the black-hole X-ray binaries (BHXBs) in the same low-luminosity range have significantly harder spectra. This softening is characterized in terms of an anti-correlation between the spectral index (Γ) and the observed X-ray luminosity (Lx) in the 0.5 – 10 keV energy range. In this thesis, we study the behavior of four such systems in the low-luminosity region (~ 1030 – 1037 erg/s). In particular, we investigate the relationship between the spectral index and the X-ray luminosity of the following sources: 2 BHXBs (2S 0921-63, 4U 1957+11), and 2 NSXBs (4U 1608-52, MAXI J1807+132). We deploy data from the NICER, SWIFT, and XMM − Newton archives. Our analysis suggests that the generic correlation survives for these individual sources in their long-term behavior.