Osteoartrit tanısıyla total diz artroplastisi yapılmış idiopatik preoperatif serum inflamatuar marker yüksekliği olan hastalarda periprostetik eklem enfeksiyonu sonrası reoperasyonu oranı
Rate of reoperation after periprosthetic joint infection in patients with idiopathic preoperative serum inflammatory marker elevated after total knee arthroplasty with the diagnosis of osteoarthritis
- Tez No: 809043
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş İleri diz osteoartrit hastalığının tedavisinde kullanılan total diz artroplastisi (TDA) hasta memnuniyetinin yüksek olduğu ve uzun yıllardır kullanılan bir cerrahi prosedürdür. Memnuniyetin yüksek olduğu bir prosedür olmasına karşın, periprostetik eklem enfeksiyonu en korkulan komplikasyonudur. Hastanın memnuniyetini belirgin derecede düşürmekle beraber, sağlık sistemine de ağır yük oluşturur. Periprostetik eklem enfeksiyonunu önlemek için ameliyat öncesi detaylı anamnez, fizik muayene ve kan tetkikleri beraber değerlendirilmelidir. Biz bu çalışmamızda ameliyat öncesi idiopatik C-reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) yüksek olan hastalarda periprostetik eklem enfeksiyonu oranını araştırdık. Gereç ve yöntem Çalışmamız için 2010-2022 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde osteoartrit tanısı ile primer total diz artroplastisi uygulanan hastalar tarandı. Ameliyat öncesi son 48 saatte alınan kanda CRP ve ESH sonuçları yüksek olan hastalara öncelikle tüm sistemleri ilgilendiren detaylı enfeksiyon sorgulaması boğazda yanma/ağrı, burun akıntısı/hapşırma, dişte ağrı/dolgu, öksürük, idrar yaparken yanma ve ateş sorgusu yapıldı. Semptomatik enfeksiyon bulguları olan hastalar ilave tetkiklerle değerlendirildi. Enfeksiyon odağından şüphenilen hastalar tedavi sonrası operasyona alındı. Dahil olma ve dışlama kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular Çalışmamıza 1528 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamıza dahil olan hastaların yaş ortalaması 66,6±7,6 yıl olarak saptandı. Hastaların büyük çoğunluğu kadındı (%82,3), ortalama takip süresi 6,4±3,0 yıldı. Hastaların büyük çoğunluğu (%63,7) normal akut faz reaktan (CRP, ESH) değerleriyle ameliyata girerken, 129 hasta hem CRP hem de ESH değerleri yüksek olarak ameliyata alınmış. Hastaların 128'inde izole CRP yüksekken, 297'sinde ESH yüksek saptanmıştır. CRP yüksekliği olan hastalarda %3.1 (4/128), ESH yüksekliği olanlarda %4.0 (12/297), her ikisinin yüksek olduğu hastalarda %2.3 (3/129) ve her ikisinin normal olduğu hastalarda %1.5 (15/974) oranında PPEE riski izlenmiştir. Her iki akut faz reaktanın normal olduğu hasta grubunda diğer gruplara göre düşük oranda enfeksiyon görülmesine rağmen, regresyon analizinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır. Sonuç Çalışmamızda primer total diz artroplastisi ameliyatı öncesi semptomatik enfeksiyon bulguları olmayan, idiopatik CRP ve ESH yüksekliği olan hastalarda periprostetik eklem enfeksiyonu riskinin ve genel olarak revizyon ameliyat oranlarının istatistiksel olarak artmadığını tespit ettik. Aktif enfeksiyon bulguları olmayıp, ameliyat öncesi idiopatik CRP ve ESH yüksekliği olan hastalarda artroplasti cerrahisini ertelemeye gerek olmadığının kanaatindeyiz. Ancak CRP ve ESH'yı etkileyen bir çok etken olması sebebiyle, idiopatik yükseklik diyebilmek için detaylı anamnez ve dikkatli fizik muayene önemlidir. Ayrıca ameliyat öncesi CRP ve ESH'ya bakmanın faydalı olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction Total knee arthroplasty (TKA), used in the treatment of advanced stage knee osteoarthritis, is a surgical procedure with high patient satisfaction and has been used for many years. Although it is a procedure with high satisfaction, periprosthetic joint infection is the most feared complication. While it significantly reduces the satisfaction of the patient, it also creates a heavy burden on the health system. In order to prevent periprosthetic joint infection , a detailed preoperative anamnesis, physical examination and blood tests should be evaluated together. In this study, we investigated the rate of periprosthetic joint infection in patients with preoperative idiopathic C-reactive protein (CRP) and high erythrocyte sedimentation rate (ESR). Material and Methods For our study, patients who underwent primary total knee arthroplasty with the diagnosis of osteoarthritis in Ankara Atatürk Training and Research Hospital and Ankara Bilkent City Hospital between 2010-2022 were screened. Patients with high CRP and ESR results in the blood taken in the last 48 hours before the operation were first asked about detailed infection questions concerning all systems, pain in the throat, sneezing, pain in the tooth, cough, dysuria and fever. Patients with symptomatic signs of infection were evaluated with additional tests. Patients suspected of infection focus were operated after treatment. Patients who fit the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Results 1528 patients were included in our study. The mean age of the patients included in our study was 66.6±7.6 years. The majority of the patients were female (82.3%), with a mean follow-up of 6.4±3.0 years. While the majority of the patients (63.7%) were operated with normal acute phase reactant (CRP, ESR) values, 129 patients were operated on with high CRP and ESR values. While isolated CRP was high in 128 of the patients, ESR was found to be high in 297. Periprosthetic joint infection rate was 3.1% (4/128) in patients with elevated CRP, 4.0% (12/297) in patients with elevated ESR, 2.3% (3/129) in patients with both high levels, and 1.5% (15/974) in patients with both normal levels. Although a lower rate of infection was observed in the patient group in which both acute phase reactants were normal, there was no statistically significant difference in the regression analysis. Conclusion In our study, we found that the risk of periprosthetic joint infection and revision surgery rates in general did not increase statistically in patients with idiopathic CRP and ESR who did not have symptomatic infection findings before primary total knee arthroplasty surgery. We believe that there is no need to postpone arthroplasty surgery in patients with no signs of active infection and preoperative idiopathic CRP and ESR elevation. However, since there are many factors affecting CRP and ESR, detailed anamnesis and careful physical examination are important in order to say idiopathic elevation. We also think that it is useful to look at CRP and ESR before surgery.