Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiirlerinde dilbilgisel yapı
Grammar in Ahmet Hamdi Tanpınar's poems structure
  1. Tez No: 809042
  2. Yazar: SELDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmada Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiirlerinde aktarmak istediği duygu, şiirlerinde kullanmış olduğu söz ve söz dizimi yapılarından yakalanmaya çalışılmıştır. Öncelikle şiirler özne, yüklem, nesne, yer tümleci ve zarf tümleci gibi ögelere ayrılmış, daha sonra da tüm ögeler tek söz haline gelinceye kadar söz öbeği temelinde çözümlenmiştir. Cümle oluşturmayan söz öbekleri de aynı şekilde çözümlenmiştir. Bir sonraki aşamada ise şiirlerde kullanılan sözler sayı bakımından incelenmiş ve kelimelerin sayısı oranında şiirlere kattığı anlam yorumlanmıştır. Şairin şiirlerinde açıkça belirttiği duyguların dışında, satırlara gizlediği duyguları ve düşünceleri de kelimelerden yakalamak mümkün hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, feeling which Ahmet Hamdi Tanpınar wanted to transfer to his poems was tried to catch from word and syntactic buildings that he used in his poems. Firstly, poems were separated to items like subject, predicate, object, place complement, and adverbial clause. Then, all items were analyzed on the base of syntactic buldings until they became a single word. Word groups which didn't create sentence were analyzed in the same way. In the next step, words used in poems were examined in terms of number of words and meaning which effectedpoems were commented in the rate of numbers of words. Besides feelings which poet expressed clearly in poems, catching feelings and thoughts that poet hided in line were made it possible with a help of words and syntactic buildings.