Perdeli perdesiz betonarme yapıların depreme karşı davranışlarının analizi
Analysis of earthquake behavior of reinforced concrete buildings
- Tez No: 809053
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK NACİ YÜCEFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkemizde ve Dünya'da ortalama her yıl doğal afetler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu doğal afetlerden biri de depremlerdir. Yaşanan bu depremler sonucu önemli ölçüde can kaybı ve ekonomik kayıplar meydana gelmektedir. Bu kayıplardan biri de yaşamımızı sürdürdüğümüz mevcut yapıların büyük çoğunluğunu oluşturan betonarme yapılardır. Ülkemizde deprem fay hattı üzerinde yer alan bu yapılar çoğunlukla yüksek katlı yapılar olduğundan dolayı yapılarda deprem yönetmeliği çerçevesinde betonarme perdenin kullanılmaması sonucunda can kaybı ve ekonomik kayıplar gibi olumsuz sonuçların artacağı öngörülmüştür. Yapılan bu araştırma da bu sonuçları minimuma indirmek için yatay yüklerin karşılanmasında önemli bir rolü olan betonarme perdelerin yapıda bulunup bulunmaması durumunda yapı periyodunda ve kat ötelemelerinde meydana gelen değişikliği karşılaştırma amaçlı perdesiz yapılar için Rayleıgh yöntemi ile çerçeveli perdeli yapılar için ise STUTGART Üniversitesinde SCHMIDTS tarafından yapılmış bir doktora çalışmasında kullanılan Shmıdts yöntemi ile araştırma sonucu bir analiz yapılmıştır. Yapılan bu analiz sonucunda betonarme bir yapının yatay ve düşey yer değiştirmeleri ile periyotlarının belirlenmesinde genel olarak, yapının taşıyıcı sistemini teşkil eden perdelerin etkin rol oynadığı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Natural disasters occur on average every year in our country and in the world. One of these natural disasters is earthquakes. As a result of these earthquakes, significant loss of life and economic losses occur. One of these losses is the reinforced concrete structures that make up the majority of the existing structures in which we live. Since these structures located on the earthquake fault line in our country are mostly high-rise structures, it is predicted that negative consequences such as loss of life and economic losses will increase as a result of not using reinforced concrete shears in the framework of earthquake regulations. In this research, in order to minimize these results, a doctorate made by SCHMIDTS at STUTGART University with the Rayleigh method for curtainless structures and for framed sheared structures to compare the changes in the building period and storey drifts in the absence of reinforced concrete shears, which have an important role in meeting the horizontal loads. An analysis was made as a result of the research with the Shmidts method used in the study. As a result of this analysis, it has been predicted that the shears, which constitute the structural system of the building, play an active role in determining the horizontal and vertical displacements and periods of a reinforced concrete structure.