Orta Karadeniz'de açık deniz ağ kafes yetiştiricilik tesislerinin çevresel etkilerinin su kolonu ve sediment ekseninde incelenmesi
Investigation of the environmental impacts of off sea cage culture facilities in the central black sea on the water column and sediment axis
  1. Tez No: 809058
  2. Yazar: VOLKAN ACAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan araştırmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılan Türk Somonu (Oncorhynchus mykiss) Orta Karadeniz Bölgesi'nde, Sinop İli, Dikmen İlçesi, Kerim Köyü Açıkları mevkiinde ticari amaçla kurulan özel bir işletmede, Yetiştiricilik faaliyeti yapılması sırasında Deniz suyu ve dip sediment kalitesindeki değişimler incelenmiştir. Araştırma 2021-2022 yıllarının Mayıs ayında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen verilerden, deniz suyu dip ve yüzeyinden Trix indeks Sediment numunesinin kirlilik yükü değişimi hesaplanmıştır. Örnekleme noktası olarak belirlenmiş 7 istasyondan (yüzey ve 46 m derinlikten olmak üzere toplam 14ölçüm noktası) su numuneleri alınmış ve bazı fiziko-kimyasal parametrelerin analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucu su örneklerinde; su , 10-24,00 oC; pH 8,32-8,55; çözünmüş oksijen 8,32-8,93 mgL-1; doymuş oksijen % 85-98 ; tuzluluk %o 16,7 -17,3; toplam fosfor (PO4-P) 10-25 µgL1; nitrit azotu (NO2-N)
Özet (Çeviri)
In this study, salmon in the Eastern Black Sea Region Salmon (Oncorhynchus mykiss) in the Central Black Sea Region, Sinop Province, Dikmen In a private enterprise established for commercial purposes in the district of Kerim Village Offshore, during the aquaculture activity, the quality of seawater and bottom sediment changes were examined. The research was carried out in May of 2021-2022. From the data obtained at the end of the research, the pollution load change of the Trix index sediment sample from the seawater bottom and surface was calculated. Water samples were taken from 7 stations (a total of 14 measurement points, from the surface and 46 m depth) determined as the sampling point, and some physicochemical parameters were analyzed. As a result of the study, in the water samples; water ,10-24.00 oC; pH 8.32-8.55; dissolved oxygen 8.32-8.93 mgL-1; saturated oxygen 85-98% ; salinity 16.7-17.3%; total phosphorus (PO4-P) 10-25 µg/L ; nitrite nitrogen (NO2-N)