Mavi dönüşüm kapsamında deniz akuakültüründe IMTA uygulamaları
IMTA applications in marine aquaculture within the scope of blue transformation
  1. Tez No: 917485
  2. Yazar: ESİN BATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ, DR. ARNOLD RAKAJ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırmada, Karadeniz'de karasal sistemde Karadeniz alabalığı, midye ve makroalg ile ve Akdeniz'de açık deniz sisteminde balık, istiridye ve midye ile IMTA (Entegre multi-trofik akuakültür) çalışmaları gerçekleştirilerek, IMTA'nın canlıların büyümesine, besin maddeleri kompozisyonuna, amino asit ve yağ asit profiline ve ayrıca içinde bulunduğu suya etkisi araştırılmıştır. İlk araştırmada, karasal IMTA sisteminde 90 gün süresince Karadeniz suyu kullanılarak birbirine bağlı tanklarda ticari ekstrüde yemle Karadeniz alabalığı (Salmo labrax), Akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis) ve deniz marulu (Ulva lactuca) yetiştirilmiştir. Karadeniz alabalığının ağırlığı iki katından fazla artarak 333.92 ± 6.60 g'a ulaşmış, spesifik büyüme oranında (SGR) %0.85 ve yemden yararlanma oranı da (FCR) 1.38 olmuştur. Balıklar %19.19 protein, %2.31 lipit, %70.35 nem ve %1.34 kül içeriğinin yanı sıra, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) düzeyleri sırasıyla %6.06 ve %13.50 olarak saptanmıştır. Makroalgler ise %0.34 düzeyinde SGR ve 310 ± 3.50 g ağırlık artışı ile önemli bir büyüme göstermiş, protein içeriği %13.41, EPA ve DHA seviyeleri ise sırasıyla %45 ve %70 oranında artmıştır. Makroalgin biyoremediasyon oranları nitrat için %41.4, nitrit için %66.7 ve amonyak için %90.8 olarak hesaplanmıştır. Buna karşın midyeler, -1.20±0.00 g ve -0.20% SGR ile bir ağırlık kaybı yaşamışlardır. Midye ve özellikle makroalglerin varlığı su kalitesini önemli ölçüde iyileştirerek amonyağı %92.2, nitratı %44.6 ve nitriti %75 oranında azaltmış ve genel ekosisteme fayda sağlamıştır. Bu tez araştırmasının birinci çalışmasında, karasal IMTA sisteminin ürün kalitesini ve biyoremediasyonu iyileştirerek sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğini geliştirdiği ve makroalglerin sistem içinde önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Akdeniz'de yapılan ikinci araştırmada ise, küçük (6.73±0.65 g) ve büyük (28.31±2.00 g) boyutlu istiridyeler (Ostrea edulis) çipura (Sparus aurata) çiftliğine 20 ve 600 metre mesafeye yerleştirilerek 390 gün süresince izlenmiştir. 600 metre mesafede bulunan istiridyelerin daha yüksek büyüme ve ticari değer sunduğu, bunun nedeninin istiridyenin büyüme davranışı olduğu tespit edilmiştir. Deney sonunda küçük istiridyeler 37.71±3.05 g, büyükler ise 52.65±4.18 g olmuştur. İstiridyelerin kuru et ağırlıklarından anlaşıldığı üzere Nisan-Temmuz ve Eylül-Kasım ayları arasında üremeye bağlı olarak ağırlık düşüşü görülmüştür. Büyük istiridyelerin kuru ağırlıklarına göre hesaplanan SGR deney sonunda IMTA ve Mono bölgelerinde %0.22 olarak bulunmuş, küçük istiridyelerde ise %0.39±0.08 ve %40 olarak tespit edilmiş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Büyük istiridyelerin protein oranları yıl boyunca %4.49 ile %7.81 arasında, yağ oranları ise %0.42 ile %1.31 arasında değişmiştir. Küçük istiridyeler ise sadece Kasım ve Mart aylarında karşılaştırılarak protein oranları %5.24 ile %6.92 arasında, yağ oranları ise %0.54 ile %0.73 arasında değiştiği görülmüştür. Besin profilinin en yüksek olduğu ay Mart olarak belirlenmiştir. Deney süresince büyük istiridyelerde saptanan toplam PUFA oranı %40.68 ile %45.66 arasında, toplam amino asit oranı ise %49.86 ile %53.24 arasında değişmiştir. İstiridye ve midye gibi süzücü türlerin yetiştiriciliğinin balık çiftliklerinden orta mesafede (100-1000 m) uygulanmasının, fitoplankton artışını destekleyerek büyümeyi optimize edebileceği düşünülmektedir. Yaz aylarında artan su sıcaklıkları istiridyelerin büyümesini hızlandırırken, ölçülemeyen biyolojik stres faktörlerinden dolayı düşük yaşama oranı görülmüştür. Sonuç olarak, IMTA sistemleri atık yönetimini iyileştirirken, biyoremediasyon ve besin kalitesini artırarak sürdürülebilir akuakültüre katkı sağlamaktadır. Karadeniz ve Akdeniz'deki akuakültürden kaynaklanan besin yükünün biyomitigasyonu, iklim değişikliğine yönelik onarıcı akuakültür çabaları için önem taşımaktadır. Bu bulgular, Deniz Mekansal Planlaması (MSP) uygulamaları için yönlendirici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this PhD project, IMTA studies were carried out with Black Sea trout, mussels and macroalgae in the land-based IMTA system in the Black Sea and with sea bream, oysters and mussels in the open sea system in the Mediterranean. The effects of IMTA on the growth, proximate composition, amino acid and fatty acid profiles of the organisms and also the water quality were investigated. In the first experiment, Black Sea trout (Salmo labrax), Mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis) and sea lettuce (Ulva lactuca) were cultivated with commercial extruded feed in interconnected tanks using Black Sea water for 90 days in the land-based IMTA system. The Black Sea trout more than doubled in size to 333.92 ± 6.60 g and significant improvements were observed in the specific growth rate (SGR) at 0.85% and the feed conversion ratio (FCR) at 1.38. The fish's proximate composition included 19.19% protein, 2.31% lipid, 70.35% moisture, and 1.34% ash, with eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA) levels at 6.06% and 13.50%, respectively. The macroalgae showed a substantial growth with a SGR of 0.34% SGR and a weight gain of 310±3.50 g weight gain, while protein content increased by 13.41%, EPA and DHA levels increased by 45% and 70%, respectively. Bioremediation rates of macroalgae were calculated as 41.4% for nitrate, 66.7% for nitrite and 90.8% for ammonia. On the other hand, mussels experienced a weight loss with -1.20±0.00 g and -0.20% SGR. The presence of mussels and especially macroalgae significantly improved water quality, reducing ammonia by 92.2%, nitrate by 44.6% and nitrite by 75%, and benefited the overall ecosystem. In the first experiment of this PhD research, it was concluded that the land-based IMTA system improved sustainable aquaculture by improving product quality and bioremediation and macroalgae played an important role in the system. In the second experiment in the Mediterranean, small (6.73±0.65 g) and large (28.31±2.00 g) sized oysters (Ostrea edulis) and mussels (Mytilus galloprovincialis) were placed at 20 and 600 meters distance from the sea bream (Sparus aurata) farm and monitored for 390 days. It was determined that oysters located at 600 meters distance provided higher growth and commercial value, and that the reason for this was the growth behavior of the oyster. At the end of the experiment, small oysters were 37.71±3.05 g and large oysters were 52.65±4.18 g. As understood from the dry meat weights of oysters, weight decrease was observed due to reproduction between April-July and September- November periods. SGR based on the dry weights of large oysters was determined to be 0.22% at both IMTA and Mono sites, while small oysters exhibited an SGR of 0.39% and 0.40%, with no statistically significant difference observed between the two sites. The protein content of large oysters ranged from 4.49% to 7.81%, while their lipid content varied from 0.42% to 1.31% throughout the year. Small oysters were assessed only in November and March, showing protein content between 5.24% and 6.92% and lipid content between 0.54% and 0.73%. March was identified as the month with the highest nutritional profile. During the study, the total polyunsaturated fatty acid (PUFA) content in large oysters ranged from 40.68% to 45.66%, while total amino acid levels ranged from 49.86% to 53.24%. The findings suggest that cultivating filter-feeding species such as oysters and mussels at moderate distances (100-1000 m) from fish farms could enhance growth by promoting phytoplankton availability. Rising water temperatures during the summer months boosted oyster growth; however, low survival rates were recorded, likely due to unmeasured biological stress factors. In conclusion, IMTA systems play a vital role in promoting sustainable aquaculture by enhancing waste management, bioremediation, and nutrient quality. Nutrient biomitigation from aquaculture activities in the Black Sea and Mediterranean Sea is crucial for advancing restorative aquaculture strategies aimed at addressing climate change. These results provide valuable insights for Marine Spatial Planning (MSP) initiatives.