Quench topology of chern ınsulators
Chern yalitkanlarinin quench topolojisi
  1. Tez No: 809116
  2. Yazar: ÖZGÜN KUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde N-seviyeli Chern yalıtkanlarının bastırılma (quench) dinamiklerinin, yalıtkanın denge topolojisiyle ilişkili bir bağlanma sayısı aracılığıyla karakterize edildiğine işaret eden bir kanıt sunulmaktadır. Chern sayısının iki-seviyeli sistemlerdeki bir kürenin kaplanması şeklindeki sezgisel tasviri N-seviyeye genelleştirilebildiği yakın zamanlarda gösterilmiştir. Bu genelleştirmede Chern sayısı N-1 iç içe geçmiş kürenin kaplanması şeklinde bulunur. Bu küreler arasından dış küre, Chern sayısının bulunmasında belirleyici bir rol oynar. İki-seviyeli Chern yalıtkanlarının bastırılma dinamiği konusunda yapılmış çalışmalar ilham alınarak ve dış kürenin bahsedilen belirleyici özelliği kullanılarak, dış kürenin yüzey vektörünün bir Hopf gönderimi olduğu görülür. Topolojik açıdan basit bir başlangıç Hamiltonyanı için bu gönderimin homotopi sınıflandırması pi_3(S^2) homotopi grubudur. Bu sınıflandırma bastırılmış topolojik fazın karakterizasyonunda kullanılır. Hopf değişmezi bu bağlamdaki topolojik değişmezdir ve Hopf gönderiminin ters gönderiminin bağlanma numarasına eşittir.
Özet (Çeviri)
We show evidence which suggests that the quench dynamics of general N-level Chern insulators can be topologically characterised by a linking number that is related to the equilibrium topology of the insulator. Recently, it was demonstrated that the intuitive picture of the Chern number in terms of the wrapping of a sphere, that famously exists in two-level systems, can be generalised to $N$-level systems, where it corresponds to the wrapping of N-1 spheres that are nested in one another. The exterior sphere in this nested structure plays a dominant role in determining the Chern number. Inspired by a previous work which focuses on the quench dynamics of two-level systems, we make use of the dominant role played by the exterior sphere and use its surface vector as a Hopf map. For a topologically trivial initial Hamiltonian, the homotopy classes of such maps give rise to the homotopy group \pi_3(S^2) = \mathbb{Z}, and is used in the characterisation of the quenched topological phase. The topological index is the Hopf invariant and is equal to the linking number of the preimages of the Hopf map.