A comparison study on seismically base isolatedstructures with different response modification factors
Sismik yalıtımlı yapıların farklı deprem yükü azaltmakatsayılarına göre kaşılaştırılması
  1. Tez No: 809146
  2. Yazar: EVRİM CAN ÖZKUZUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZER AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sismik yalıtımın ana amaçlarından biri büyük depremler sonrasında yapı hasarını minimize etmektir. Özellikle hastane yapılarında deprem sonrası kullanılabilirlik yüksek önem taşır. Bu nedenle üst yapının elastik kalması istenmektedir. Bu doğtultuda yönetmelikler düşük davranış katsayılarının kullanılmasını önermektedir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY2018) bu katsayı 1.2 olarak önerilmektedir. İzolatörlü yapıların elastikötesi davranışının hala araştırılan olan bir konsept olduğu göz önünde bulundurulduğunda yapının deprem yüklerine azaltma uygulamadan tasarlanması büyük depremler sonrası yapı hasarını minimize etmede önemli rol oynayabilir. Ancak, azaltılmamış deprem yükleri altında yapılan tasarımın bina taşıyıcı elemanlarında boyut ve donatı artışına sebep olması beklenir. Bu çalışmada 8 katlı taban izolatörlü hastane binasının kolonlarının TBDY2018 kapsamında azaltılmış ve azaltılmamış deprem yüklerine göre tasarım karşılaştırması yapılmıştır. Kolon donatılarında %4.8 kolon beton hacminde %2 artış gözlemlenmiştir. Ek olarak, analiz modeli sonuçlarından elde edilen toplam betonviii hacminde %0.26 oranında bir artış hesaplanmıştır. Kolon donatılarının artışından kaynaklı toplam maliyette %0.24 oranında bir artış beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of seismic isolation is to minimize structural damage after major earthquakes. The functionality of hospital buildings is particularly important after earthquakes. Therefore, it is desired that the superstructure remains elastic after major earthquakes. In line with this, regulations suggest the use of low response modification factors. In the Turkish Seismic Code (TSC 2018), this coefficient is recommended as 1.2. Considering that the inelastic behavior of isolated structures is still a concept under research, designing structures without applying reduction to earthquake loads can play a significant role in minimizing structural damage after major earthquakes. However, it is expected that designing under unreduced earthquake loads would result in increased dimensions and reinforcement in the building's structural elements. In this study, a comparison is made between the design of columns of an 8-story hospital building with base isolators based on reduced and unreduced earthquake loads within the scope of TSC 2018. An increase of 4.8% in the column longitudinal reinforcement and 2.0% in the column concrete volume is observed. Additionally, a 0.26% increase in total concrete volume isvi calculated from the finite element analysis model. The estimated overall cost increase is 0.24 % due to the longitudinal rebar quantity increase.