Metastatik HER2 pozitif meme kanserinde dolaşan tümör hücreleri, solubl her2 reseptörü ve muc4 ekspresyonunun prognostik rolü
The impact of circulating tumor cells, soluble HER2 receptor andMUC4 expression on prognosis of metastatic HER2 positive breast cancer
- Tez No: 809155
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ELLİDOKUZ, PROF. DR. YASEMİN BAŞBINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Solubl HER2 (sHER2), dolaşan tümör hücrelerinin (CTC) düzeyi ve bu hücrelerin HER2 ve MUC4 ekspresyonu gibi parametrelerin metastatik HER2 pozitif meme kanserindeki prognostik ve prediktif etkileri net değildir. Bu çalışmada, seri CTC analiziyle hem sayıdaki değişim, hem de HER2 ve MUC4 ekspresyonuna göre CTC fenotipindeki değişimin incelenmesi, ayrıca solubl HER2 düzeylerinin araştırılması planlanmıştır. Kasım 2015 ve Haziran 2018 tarih aralığında, 9 merkezin katılımıyla 26 hasta analiz edildi. CTC analizi için üç adet 7,5 ml EDTA'lı tüpte kan örneği, sHER2 içinse bir adet kuru tüpe 4-5 ml kan örneği alınarak tedaviye başlamadan önce, tedavinin 3-4. ayında ve 6-8. ayında olmak üzere üç kez soğuk koruma zinciriyle Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Ensititüsü Moleküler Onkoloji Laboratuarlarına gönderildi. CTC hücre zenginleştirmesi için dansiteye göre izolasyon yapan Oncoquick tüpleri kullanıldı. Akım sitometrisiyle CD45(-) EPCAM(+) CTC hücreleri ayrıldı; HER2 ve MUC4 ekspresyonlarına göre CTC fenotipleri tanımlandı. Solubl HER2 düzeyleri ng/ml cinsinden belirlendi. Tüm değişkenlerin klinikopatolojik özelliklerle ve prognozla ilişkisi araştırıldı. Tedavi öncesi CTC sayısı medyan 22(8 ml kanda) [bölgesel hastalıkta:20, metastatik hastalıkta:24] olarak saptandı; CTC sayısı
Özet (Çeviri)
The prognostic and predictive effects of parameters such as soluble HER2 (sHER2), the number of circulating tumor cells (CTC) and HER2 and MUC4 expression of these cells in metastatic HER2 positive breast cancer are not clear. In this study, we planned to examine both the change in number and the change in CTC phenotype according to HER2 and MUC4 expression by serial CTC analysis, and also to investigate the effect of soluble HER2 levels. Between November 2015 and June 2018, 26 patients were analyzed with the participation of 9 centers. Blood samples are taken in three 7.5 ml EDTA tubes for CTC analysis, and 4-5 ml blood samples are taken in one dry tube for sHER2, before starting the treatment, at the 3-4th month and 6-8th month of treatment. The samples were sent to Dokuz Eylul University Oncology Institute Molecular Oncology Laboratories with a cold protection chain for three times. Oncoquick tubes, which isolate the cells according to density were used for CTC cell enrichment. CD45(-) EPCAM(+) CTC cells were separated by flow cytometry; CTC phenotypes were defined according to HER2 and MUC4 expressions. Soluble HER2 levels were determined in ng/ml. The relationship of all variables with clinicopathological features and prognosis was investigated. The median CTC count before treatment was 22 (8 ml in blood) [in regional disease: 20, in metastatic disease: 24]; There were only 2 patients with CTC count