Pediatrik onkolojide FDG PET/MR'ın kullanımı
The use of FDG PET/MRİ in pediatric oncology
  1. Tez No: 809171
  2. Yazar: AZIZULLAH NAZARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA LEBRİZ USLU BEŞLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaçlar: Pediatrik lenfoma tanısı olan ve primer evreleme için çekilmiş olan 18F-FDG PET/MR sekanslarını karşılaştırmak, hastanın uyumunu göz önünde bulundurarak en ideal olan ve klinik veriler ile bütünleşen kısa sekansları belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 – Ocak 2023 tarihleri arasında lenfoma tanısı alan ve evreleme amacıyla 18F-FDG PET/MR çekilmiş olan, yaş ortalaması 15±5 olan toplamda 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalık tutulumu lezyon bazlı incelendi. PET/MR sekansları (1) 18F-FDG PET + aksiyel 3D T1A LAVA-FLEX (Grup A), (2) koronal T2A STIR + aksiyel T2A FRFSE/PROPELLER ± Aksiyel T2A IDEAL Dixon (Grup B) ve DAG + ADC (Grup C) olarak 3 veri kümesi şeklinde incelendi. 18F-FDG PET/MR'ın yanı sıra klinik - laboratuvar takip verileri, radyolojik görüntülemeleri ve kemik iliği biyopsisi sonuçları ile referans altın standart oluşturuldu. Bulgular: Referans standarta göre toplamda 215 lenfoma tutulumu olan lezyon bölgesi tespit edildi. Grup A, 3 yanlış pozitif lezyon dışında 215 (%100) lezyonun tamamını doğru tahmin etti. Grup B 204/215 (%95) ve Grup C 203/215 (%94) lezyonu doğru tahmin edebildi. Duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk; Grup A için %100, %99,55, %97,94, %100 ve %99,63, Grup B için %96,28, %99,70, %98,57, %99,20 ve %99,09, Grup C için %95,81, %99,55, %97,86, %99,10 ve %98,8 olarak tespit edildi. Sonuç: DAG sekanslarının pediatrik lenfoma evrelemesinde kullanılan PET/MR'ın tanısal doğruluğuna ek bir katkı sağlamadığı görülmüştür. Dolayısıyla lenfoma hastalarının doğru evrelemesinde PET imajlarının yanı sıra tüm vücut aksiyel T1A + koronal STIR ve bölgesel aksiyel T2A sekanslarının yeterli olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the most optimal and ideal short sequences of 18F-FDG PET/MRI for pediatric lymphoma patients with initial staging, which can be integrated with clinical assessment. Materials and Methods: A total of 25 patients diagnosed with lymphoma and undergoing 18F-FDG PET/MR staging between January 2018-January 2023 were included in the study, with a mean age of 15±5. Disease involvement was examined on a lesion basis. PET/MR sequences were analyzed in three data sets: (1) 18F-FDG PET + axial 3D T1w LAVA-FLEX (Group A), (2) coronal T2w STIR + axial T2w FRFSE/PROPELLER ± Axial T2w IDEAL Dixon (Group B), and DWI + ADC (Group C). In addition to 18F-FDG PET/MRI, clinical-laboratory data, radiological imaging, and BM biopsy results were used to form the reference standard. Results: A total of 215 lesion regions with lymphoma involvement were identified according to the reference standard. Group A correctly predicted all 215 lesions (%100) except for 3 false positive lesions. Group B correctly predicted 204/215 lesions (%95), and Group C correctly predicted 203/215 lesions (%94). Sensitivity, specificity, PPV, NPV, and accuracy were determined as follows: for Group A, %100, %99.55, %97.94, %100, and %99.63, respectively; for Group B, %96.28, %99.70, %98.57, %99.20, and %99.09, respectively; and for Group C, %95.81, %99.55, %97.86, %99.10, and %98.8, respectively. Conclusion: DWI sequences do not provide an additional contribution to the diagnostic accuracy of PET/MRI. Therefore, it can be stated that for accurate staging of pediatric lymphoma patients, WB- axial T1w + coronal STIR and regional axial T2w sequences, in addition to PET images, would be sufficient.