Oksitosin masajı ve müziğin emzirmeye etkisi: Randomizekontrollü çalışma
Effect of oxytocin massage and music on breastfeeding: Randomized controlled trial
- Tez No: 809311
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Müzik, Midwifery, Obstetrics and Gynecology, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Emzirme ile ilgili sorunların çözümünde, farmakolojik ve nonfarmakolojik yöntemler kullanılmaktadır. Oksitosin masajı ve müzik dinletme, emzirme sorunlarının çözümü ve anne sütü üretimini artırmak için kullanılan farmakolojik olmayan yöntemler arasında yer almaktadır. Amaç: Doğumdan sonra yapılan oksitosin masajı ve müziğin emzirmeye etkisini incelemektir. Yöntem: Randomize kontrollü, deneysel tipteki bu çalışma postpartum dönemde olan 120 (müzik dinletilen grup n:40, oksitosin masajı grubu n:40 ve kontrol grubu n:40) anne ile Ocak- Haziran 2022 tarihleri arasında, İstanbul'da bulunan 2 özel hastanede yürütülmüştür. Veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği”ve“Postpartum Emzirme Özyeterlilik Ölçeği”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Both pharmaceutical and nonpharmacological techniques are employed to solve problems related to breastfeeding. Oxytocin massage and music are among the nonpharmacological techniqes used to solve breastfeeding problems and increase breast milk production. Aims: to estimate the impact of music and oxytocin massage on breastfeeding after delivery. Method: This was a randomized controlled, and experimental investigation with 120 postpartum (musical group n:40, oxytocin massage group n:40 and control group n:40) mothers between January and June 2022 at two private hospitals was conducted in Istanbul, Turkey. Personal Information Form, LATCH Breastfeeding Diagnosis and Evaluation Scale and Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale were used to collect data.