Sakarya ili Geyve ilçesi zeminleri sıvılaşma davranışının CBS ile incelenmesi
Investigation of liquefaction behavior of Geyve district of Sakarya province soils with GİS
- Tez No: 809349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya üzerindeki etkili deprem kuşaklarından olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemizde, pek çok yıkıcı depremler yaşanmıştır ve gelecekte de yaşanabilecek bu depremler sebebiyle ciddi can ve mal kaybına uğrama riski daima mevcuttur. Marmara Bölgesi üzerinden geçen Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) bu bölgede üç kola ayrılmış olarak bulunmaktadır. Bu fay zonunda meydana gelen 17 Ağustos 1999 Marmara depremi sıvılaşma nedeniyle pek çok mühendislik yapısının hasar görmesine neden olmuştur. Bu çalışmada Sakarya ili Geyve ilçesi zeminleri için örnek bölgeleme ile zemin sıvılaşma haritasının çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Sakarya'nın yüzölçümü olarak en büyük ilçesi olan ve Sakarya Nehri'nin yakınında konumlanmasından dolayı sıvılaşma riski taşıyan alüvyon zemine sahip olma ihtimali bulunan Geyve ilçesi örnek olarak seçilmiştir. Çalışmada Geyve Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden alınan zemin etüt raporlarındaki 290 adet sondaj noktasına ait veriler ile analizler gerçekleştirilmiştir. Sıvılaşma hesabı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018'e göre yapılmıştır. Analizler sonucu elde edilen veriler coğrafi bilgi sistemi (CBS) haritalama uygulamalarından MapInfo programına aktarılmıştır. Aktarılan veriler ile Geyve İlçesi'ne ait zemin sınıflandırılması, düzeltilmiş SPT-N (SPTN*), su muhtevası (WN), ince dane içeriği (IDI), likit limit (WL), plastik limit (WP), yeraltı su seviyesi (YASS) ve zemin sıvılaşma haritalandırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been lots of destructive earthquakes in our country, which is located in the Alpine Himalayas, one of the most effective seismic belts on the earth, and there is always a risk of critical life and property loss because of these potential earthquakes in the future. The North Anatolian Fault Zone (NAFZ) passing through the Marmara region is divided into three columns in this area. The 1999 Marmara earthquake, which took place in this fault zone, significantly damaged the engineering structures as a result of liquefaction. The objective of this study is to generate a map of the liquified soil with the sampling site for Sakarya, Geyve. In accordance with this purpose, Geyve district is chosen because it is the biggest area as the survey and it is possible to have an alluvial soil that carries the risk of liquefaction due to its location near Sakarya. Several analyses were carried out with data from 290 points in soil survey reports which are taken from the Directorate of Construction and Urbanization Municipality of Geyve. Liquefeaction calculation was made according to the Turkey Building Earthquake Regulation (TBER). The gathered information is transferred from geographic information system (GIS) mapping to the MapInfo application. Classification of soil in Geyve district, corrected SPT-N (SPTN*), water content (WN), fine grain content (FGC), liquid limit (WL), plastic limit (WP), ground water level (GWL) and soil liquefaction mapping was designed with the transferred data.