Denizli-Beyağaç yöresi Anadolu karaçam'ı popülasyonlarında büyüme özellikleri ile kozalak verimi ilişkisi
Relation between cone production and growth characteristics in Anatolian black pine of Denizli-Beyağaç district
- Tez No: 809368
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Uç/marjinal ve normal Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (Anadolu Karaçamı) popülasyonlarının kozalak sayısı, ağaç boyu, dip ve göğüs yüksekliği çapları ile tepe çapı özellikleri üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada, türün silvikültür, genetik-ıslah ve diğer ormancılık uygulamalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda, ortalama kozalak sayısı uç/marjinal popülasyonda 494, normal popülasyonda 74 olarak belirlenmiş ve popülasyon içi bireyler arası farklılıklar ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda, ağaç boyu, dip ve göğüs yüksekliği çapları ile taç çapı ortalamaları uç popülasyonda sırasıyla 19.2 m, 121.7 cm, 112.4 cm ve 1482.2; normal popülasyonda; ise sırasıyla 14.2 m, 46.9 cm, 40.5 cm ve 607.8 cm bulunmuştur. Her iki popülasyonda da, popülasyon içi bakılar, özellikler bakımından benzer (p>0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis carried out in marginal and normal populations of Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (Anatolian Black Pine) based on cone numbers, height, diameter at base, diameter at breast height and crown diameter were examined to contribute silvicultural, genetic-breeding, and other forestry practices in the species. Averages of cone numbers were 494 in marginal population, and 74 in normal population, while there were large differences among individuals within population. Means of tree height, diameters at base and at breast height, and crown diameter were 19.2 m, 121.7 cm, 112.4 cm and 1482.2 cm in marginal population, and 14.2 m, 46.9 cm, 40.5 cm and 607.8 in normal population, respectively. Aspects were similar (p>0.05) for the characteristics in both populations.