COVID-19 salgınında evden çalışmanın ekonomi politiği: Bağımsız denetim kuruluşları örneği
The political economy of remote work during the COVID-19 pandemic: The case of independent audit institutions
- Tez No: 809396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sosyal bilimlerin önemli çalışma konularından birisini oluşturan kapitalizm, özellikle 1970'li yıllardan itibaren emek piyasasındaki esnekleşme uygulamaları ile yer edindi. Neoliberal politikaların bir yansıması olarak emek piyasasında ortaya çıkan güvencesizlik, düşük ücret, yoğun çalışma gibi uygulamalar esnekleşme için birer örnek oluştururken özellikle 1975 yılında“Telecommuting”kavramı üzerinden başlayan tartışmalar ile evden çalışma fikri çalışma hayatında hızla yer edinmiştir. Ancak 2019 yılında başlayan COVID-19 Salgını ile evden çalışma uygulamaları emek piyasasındaki esnekleşme açısından yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu çalışmada, COVID-19 Salgını ile evden çalışmaya geçen çalışanların çalışma deneyimleri mutlak ve nispi artı değer kavramları aracılığıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Capitalism, which constitutes a significant field of study in social sciences, has established itself through flexibility practices in the labor market, particularly since the 1970s. Insecurities, low wages, and over workload practices that emerged in the labor market as a reflection of neoliberal policies serve as examples of flexibility. The idea of working remotely from home gained rapid traction in the working life, especially through the discussions around the concept of“Telecommuting”in 1975. However, the implementation of remote work during the COVID-19 pandemic in 2019 has initiated a new era of flexibility in the labor market. This study examines the work experiences of employees who transitioned to remote work after the spread of COVID-19 pandemic via the concepts of absolute and relative surplus value.