Güngör Dilmen'in 'Midas'ın Kördüğümü' adlı eserindeki mitolojik ögelerin incelenmesi
Analysis of the mythological elements in Güngör Dilmen's play 'Midas' Knot'
  1. Tez No: 809439
  2. Yazar: ABDÜL İNANÇ BÜKÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması, eserlerinde mitoloji temasını en çok işleyen yazarlarımızdan Güngör Dilmen'in, Türk Tiyatrosu'na kazandırdığı, Midas Üçlemesi'nin son oyunu olan Midas'ın Kördüğümü adlı eserinde bulunan mitolojik ögelerin araştırılması, incelenmesi ve eserde bu yapıların nasıl işlenmiş olduğuna yönelik bir çalışma olmaktadır. Araştırma konusu kapsamında, literatür taraması yapılmış, eserin merkez hikayesini şekillendiren Anadolu ve Yunan mitolojileri bu bağlamda incelenmiş ve geçmişten gelen bu mitik anlatıların yazar tarafından nasıl işlenmiş olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to investigate and analyze the mythological elements in Güngör Dilmen's play“Midas' Knot,”which is the final play of the Midas Trilogy, where he extensively explores the theme of mythology. The research focuses on examining and exploring how these mythological elements are portrayed in the play and sheds light on the contributions of Güngör Dilmen, one of our prominent writers who extensively delves into the mythology theme, to Turkish Theatre. Within the scope of the research topic, a comprehensive literature review has been conducted, analyzing the Anatolian and Greek mythologies that shape the central narrative of the play. The study also investigates how these mythical narratives from the past have been portrayed by the author.