Psoriasis vulgarisli hastalarda metabolik sendrom sıklığı
Prevelance of metabolic syndrome in patients wits psoriasis vulgaris
- Tez No: 809516
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DERVİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Psoriasis toplumun %2-3'ünü etkileyen kronik inflamatuar cilt hastalığıdır. Psoriasis, hasta üzerinde büyük etkileri olan psoriatic artrit, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi hastalıklarla ilişkili olabilir. Epidemiyolojik veriler kardiyovasküler hastalıklar ve bunlara bağlı ölümlerin psöriasisli hastalarda daha sık görüldüğünü göstermektedir. Santral obezite, aterojenik dislipidemi, hipertansiyon ve glukoz intoleransının oluşturduğu metabolik sendrom kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörüdür. son zamanlarda yapılan çalışmalarda psoriasis hastalarında metabolik sendrom prevelansının artmış olduğu bildirilmektedir. Literatürde psoriasis hastalarında metabolik sendrom prevelansının arttığına dair pek çok çalışma bulunmaktadır. Örneğin, İngiltere'de yapılan 45-65 yaş arası 4065 psoriasis hastası ve 40650 kontrol olgusunun verilerinden oluşturulan toplum temelli kesitsel çalışmada psoriasisli hastalarda metabolik sendrom sıklığı artmış bulunmuştur. Gisondi ve arkadaşlarının 338 psoriasis hastası ve 334 kontrol hastasından oluşan çalışmasında psoriasisli grupta metabolik sendrom prevelansı yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Biz bu çalışmamızda psoriasis hastalarında metabolik sendrom birlikteliğini ve bu birlikteliğin psoriasis şiddetiyle, hastalık süresiyle, aile öyküsü ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. 2008-2013 yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran klinik bulgularla psoriasis tanısı konmuş 311 psoriasis hastasının veri kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyet, yaş, bel çevresi, beden kitle indeksi, hastalık süresi, aile öyküsü, sigara ve alkol kullanım öyküsü, tansiyon, trigliserit, HDL kolesterol, açlık kan şekeri, değerleri kaydedildi. Hastalık şiddeti psoriasis alan şiddet indeksi (PASİ) kullanılarak psoriasis şiddeti belirlenmiştir. Kontrol grubu polikliniğimize çeşitli nedenlerle gelmiş, elinde biyokimya değerleri bulunan, Sistemik hastalığı saptanmamış yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 165 hastadan oluşuyordu. Kontrol grubunun da cinsiyet, yaş, bel çevresi, beden kitle indeksi, sigara ve alkol kullanım öyküsü, tansiyon, trigliserit, HDL kolesterol, açlık kan şekeri değeri kaydedildi. Kan basıncı hastalar en az on dakika dinlendirildikten sonra oturur pozisyonda ölçüldü. Hastalar ve kontrol grubu ATP3 kriterleri kullanılarak metabolik sendrom açısından değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Çalışma grubumuzu %54'ü erkek %46'sı kadın toplam 311 kişiden oluşan plak tipi psoriasis vulgarisli hastalar oluşturdu. 165 kişilik kontrol grubunun %42'si erkek %58'i kadın idi. Yaşları 18 ila 87 arasında değişen hastaların yaş ortalaması 41 olarak bulundu. KOntrol grubunun yaş ortalaması 42 idi. Psoriasis grubunda 60 kişide (%19), kontrol grubunda 4o kişide (%24) metabolik sendrom tespit edildi. Psoriasis ve kontrol grubunda metabolik sendrom görülme sıklığı anlamlı farklılık göstermemiştir. Psoriasis grubunda metabolik sendrom olan ve olmayan hastalarda psoriasis şiddeti, pozitif aile öyküsü, hastalık süresi ve sigara içme durumu farklı bulunmamıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda psoriasis ve metabolik sendrom arasında ilişki saptanmamıştır. Ancak psoriasisli hastalarda metabolik sendrom bileşenlerinden açlık kan şekeri düzeyi, HDL düzeyi ve bel çevresi ortalamalarında kontrol grubuna göre saptanan farklılıklar bu hastalarda metabolik sendrom eğilimi olabileceğini düşündürtmüştür. Psoriasisli hastalarda kardiyovasküler hastalık eğiliminin arttığını gösteren çok sayıdaki çalışmaları da dikkate alarak psoriasisli hastaların metabolik sendrom ve bileşenleri açısından takip edilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease affecting 2-3% of the population. Psoriasis may be associated with diseases that have a major impact on the patient, such as psoriatic arthritis, depression and anxiety disorders. Epidemiologic data show that cardiovascular diseases and related deaths are more common in patients with psoriasis. Central obesity, atherogenic dyslipidemia, hypertension and glucose intolerance are risk factors for cardiovascular diseases. recent studies have reported an increased prevalence of metabolic syndrome in patients with psoriasis. There are many studies in the literature showing an increased prevalence of metabolic syndrome in psoriasis patients. For example, in a population-based cross-sectional study conducted in the UK using data from 4065 psoriasis patients aged 45-65 years and 40650 control subjects, the prevalence of metabolic syndrome was found to be increased in patients with psoriasis. In the study of Gisondi et al. consisting of 338 psoriasis patients and 334 control patients, the prevalence of metabolic syndrome in the psoriasis group was found to be higher than in the control group regardless of age and gender. In this study, we aimed to evaluate the association of metabolic syndrome in psoriasis patients and its relationship with psoriasis severity, disease duration and family history. Data records of 311 patients with psoriasis who were admitted to Haseki Training and Research Hospital Dermatology Clinic between 2008 and 2013 and diagnosed with psoriasis based on clinical findings were retrospectively analyzed. Gender, age, waist circumference, body mass index, body mass index, disease duration, family history, smoking and alcohol use history, blood pressure, triglyceride, HDL cholesterol, fasting blood glucose levels were recorded. Disease severity was determined using the psoriasis area severity index (PASI). The control group consisted of 165 age- and gender-matched patients who came to our outpatient clinic for various reasons, had biochemistry values and no systemic disease. Gender, age, waist circumference, body mass index, smoking and alcohol use history, blood pressure, triglyceride, HDL cholesterol, fasting blood glucose values were recorded in the control group. Blood pressure was measured in the sitting position after the patients had rested for at least ten minutes. Patients and control group were evaluated for metabolic syndrome using ATP3 criteria. SPSS 21.0 program was used for data analysis. Our study group consisted of 311 patients with plaque psoriasis vulgaris, 54% male and 46% female. In the 165-member control group, 42% were male and 58% were female. The mean age of the patients ranging from 18 to 87 years was 41 years. The mean age of the control group was 42 years. Metabolic syndrome was detected in 60 (19%) in the psoriasis group and 40 (24%) in the control group. The incidence of metabolic syndrome was not significantly different in the psoriasis and control groups. The severity of psoriasis, positive family history, duration of disease and smoking status were not found to be different in patients with and without metabolic syndrome in the psoriasis group. In conclusion, no association was found between psoriasis and metabolic syndrome in our study. However, the differences found in fasting blood glucose level, HDL level and waist circumference, which are components of metabolic syndrome, in patients with psoriasis compared to the control group suggest that there may be a tendency for metabolic syndrome in these patients. Considering the large number of studies showing an increased tendency for cardiovascular disease in patients with psoriasis, it was concluded that it would be appropriate to follow up patients with psoriasis in terms of metabolic syndrome and its components.