Üstel olarak zayıflayan hafıza içeren bir av-iki avcı etkileşimlerinin bir matematiksel modellemesi
A mathematical modelling of one prey-two predator interactions involving exponentially weakening memory effect
  1. Tez No: 809620
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, avcılardan birinin hafızaya bağımlı olduğu aynı zamanda avcılar arasında rekabetin söz konusu olduğu matematiksel modelde bir av iki avcı türünün dinamiklerine ve kararlılık analizine odaklanılmıştır. Oluşturulan model incelendiğinde beş dengenin var olduğunu göstermektedir. Her denge etrafındaki yerel kararlılık analizi karakteristik polinomun özdeğerlerinin araştırılması ile incelenmiştir. Analitik çözümler, düşük ve yüksek bellek değerleri için sayısal simülasyonlar ile desteklenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar, zayıflayan hafıza ve avcılar arasında rekabetin her üç popülasyonun da dinamikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve ekolojide etkileşim halindeki türlerin daha iyi anlaşılmasına ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we focused on the dynamics and stability analysis of one prey and two predator species in the mathematical model where one of the predators is memory dependent and there is competition among the predators at the same time. The investigation of the constructed model shows that there exist five equilibria. The local stability analysis around each equilibrium is investigated by searching the eigenvalues of the characteristic polynomial. Analytical solutions are supported by numerical simulations for low and high memory values. Our results show that fading memory and competition between predators have a substantial impact on the dynamics of all three populations and may shed lights on further understanding of interacting species in ecology.