Effects of urban planning on spatial complexity: Historical analysis of İzmir metropolitan area
Kent planlamasının mekânsal kompleksite üzerindeki etkileri: İzmir metropolitan alanının tarihsel analizi
  1. Tez No: 809622
  2. Yazar: MUSTAFA RAŞİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL, DOÇ. DR. MÜZEYYEN ANIL ŞENYEL KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 497
Özet
Bu çalışma, özellikle İzmir metropol alanına odaklanarak, planlama kararlarının kentsel sistemlerin karmaşıklık düzeyine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Fraktal analizi ve karmaşıklık teorilerini kentsel planlamaya entegre ederek, çalışma kentsel sistemlerin karmaşık ilişkilerini ve dinamiklerini daha derinlemesine anlamamızı hedeflemektedir. Araştırma soruları, planlama kararlarının karmaşıklık üzerindeki etkilerinin çeşitli yönlerini ele almaktadır, bunlar arasında arazi kullanım kararlarının, ana planların, ortaya çıkan faaliyetlerin, sistem bileşenlerinin ve karmaşıklık analizinin bir izleme kriteri olarak etkisi yer almaktadır. Yöntem, veri hazırlığı, fraktal boyut hesaplamaları ve fark analizi, küme analizi, Moran's I ve hotspot analizi gibi analiz tekniklerini içermektedir. Bu çalışmanın bulguları daha bilinçli ve sürdürülebilir kentsel planlama uygulamalarına katkıda bulunabilir ve dirençli ve uyarlanabilir kentsel ortamlara yol açabilir. Çalışmanın yapısı, konuyu kapsamlı bir şekilde araştırmak için birbirini tamamlayan yedi bölümden oluşmaktadır. Bölümler, kentsel planlama teorileri hakkında arka plan bilgisi, fraktal analiz çerçeveleri, İzmir'deki planlama süreçleri, metodoloji, İzmir metropol alanının karmaşıklık analizi ve araştırma bulgularını özetleyen ve gelecek yönelimler öneren bir sonuç bölümünü kapsamaktadır. Genel olarak, bu çalışma kentsel karmaşıklığı anlama ve planlama kararları ile kentsel sistemlerin karmaşıklık düzeyi arasındaki ilişkiyi vurgulamaktadır. Kentsel sistemler içindeki bağımlılıkları ve dinamikleri dikkate almanın daha etkili ve sürdürülebilir planlama stratejileri geliştirmek açısından önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of planning decisions on the complexity level of urban systems, specifically focusing on the Izmir metropolitan area. By integrating fractal analysis and complexity theories into urban planning, the study seeks to deepen our understanding of urban systems' intricate relationships and dynamics. The research questions address various aspects of the effects of planning decisions on complexity, including the impact of land use decisions, master plans, emergent activities, system components, and complexity analysis as a monitoring criterion. The methodology involves data preparation, fractal dimension calculations, and analysis techniques such as difference analysis, cluster analysis, Moran's I, and hotspot analysis. The findings from this study can notify more informed and sustainable urban planning practices, leading to resilient and adaptive urban environments. The structure of the study consists of seven chapters, each building upon the previous to provide a comprehensive exploration of the topic. The chapters cover background information on urban planning theories, fractal analysis frameworks, planning processes in Izmir, methodology, complexity analysis of the Izmir metropolitan area, and a concluding chapter that summarizes the research findings and suggests future directions. Overall, this study contributes to understanding urban complexity and the relationship between planning decisions and the complexity level of urban systems. It highlights the importance of considering the interdependencies and dynamics within urban systems to develop more effective and sustainable planning strategies.