Kenevir ( Cannabis sativa L.) yetiştiriciliğinde su tutucu polimer uygulamalarının verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of water holding polymer applications on yield and quality traits in hemp (Cannabis sativa L.)cultivation
- Tez No: 809623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YAZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kenevir Cannabinaceae familyasına ait, Cannabis cinsi Cannabis sativa L. türü olan tek yıllık, bir bitkidir. Dünyanın en eski kültür bitkilerinden olan kenevir, günümüzde birçok farklı alanda kullanılan önemli bir endüstri bitkisidir. Kenevir, son yıllarda başta ABD, AB ülkeleri ve Kanada'da olmak üzere gün geçtikçe yaygınlaşan ve önemli bir ekonomik hacim oluşturan bir sektör haline gelmiştir. Kenevir bitkisinin lifleri inşaat malzemesi ,tekstil ve plastik; yaprak ve çiçekleri kozmetik endüstrisi ve ilaç; tohumu ise birçok fonksiyonel gıdalar gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Dünyada tarım için kullanılan su yaklaşık % 70 oranındadır. Günümüzde su kaynakları gittikçe azalmakta ve var olanlar sularda kullanılmaz hale gelmektedir. Bu nedenle günümüz insanlığının beslenmesi için yapılan tarımda en önemli girdilerin başında su gelmektedir. Özellikle ülkemiz gibi su kaynakları günden güne azalan bir bölgede suyun ekonomik ve verimli kullanılması zorunlu bir hal almıştır. Bu nedenle sulama ve gübreleme maliyetlerini düşürmek amacıyla su tutabilen toprak nemlendiriciler kullanılmaktadır. Bu çalışmada yerel kenevir genotipleri olan Narlısaray ve Vezir çeşidinde farklı su tutucu polimer dozlarının Yozgat şartlarında verim, verim unsurları ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yozgat'ta kenevirle ilgili su tutucu polimerler ile ilgili yapılan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu konuyla ilgili güncel bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmayla birlikte Yozgat şartlarında kenevirin farklı su tutucu polimer dozunda verim ,verim öğeleri ve kaliteye nasıl bir etki gösterdiği bilimsel olarak belirlenecek ve bu sayede kenevir tarımına yönelik özgün öneriler oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Cannabis is an annual plant belonging to the Cannabinaceae family, Cannabis genus Cannabis sativa L. species. Cannabis, one of the oldest cultivated plants in the world, is an important industrial plant used in many different fields today. In recent years, hemp has become a sector that has become increasingly widespread and creates a significant economic volume, especially in the USA, EU countries and Canada. The fibers of the cannabis plant are used for building materials, textiles and plastics; leaves and flowers for the cosmetic industry and medicine; seeds can be used in many different areas such as many functional foods. The amount of water used for agriculture in the world is about 70%. Today, water resources are decreasing and existing ones are becoming unusable. For this reason, water is one of the most important inputs in agriculture for the nutrition of today's humanity. Especially in a region like our country, where water resources are decreasing day by day, economical and efficient use of water has become a necessity. For this reason, water-holding soil humidifiers are used to reduce irrigation and fertilization costs. In this study, it was aimed to determine the effects of different water-retaining polymer doses on yield, yield components and quality in the local cannabis genotypes Narlısaray and Vezir. No studies on water-retaining polymers related to hemp were found in Yozgat. Up-to-date information on this subject is needed. With this study, it will be scientifically determined how cannabis affects yield and quality at different water-retaining polymer doses in Yozgat conditions, and thus, original proposals for hemp farming will be created.