Hastanede göz polikliniği iç mekanında kullanılan renk faktörünün hasta/hasta yakını ve çalışanlar üzerindeki etkisininin değerlendirilmesi: Okan Üniversitesi Göz Polikliniği örneği
Evaluation of the effect of color factor used in the interior of the eye polyclinic in the hospital on the patient/relatives and employees: The case of Okan University Eye Polyclinic
- Tez No: 809649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT ARSAL ARISAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi göz polikliniğinde iç mekânda kullanılan renklerin çalışanlar, hasta/hasta yakınları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yönteminin bir arada kullanıldığı eş zamanlı karma model kullanılmıştır. Nicel çalışmada göz kliniğinde renk faktörünün etkileri ile ilgili anket çalışması hasta/hasta yakınlarına uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular hazırlanmış ve yüz yüze derinlemesine görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde, katılımcıların erkek veya kadın olmasına göre renk tutumlarının değişmediği ortaya çıkmıştır. Ancak katılımcılardan hasta yakınlarının tutumları hastalara göre daha yüksek çıkmıştır. Diğer yandan yaşlarına ve eğitim durumlarına göre farklılıklar çıkmıştır. Buna göre 27-35 yaş arası ile 36 yaş ve üstü katılımcıların, 19-26 yaş arasındaki katılımcılara göre renk tutumları daha yüksek çıkmıştır. Diğer bir ifade ile genç yaştaki kişilerin renk algıları daha düşük olmaktadır. Ayrıca doktora mezunu olanların yüksek lisans, lisans, lise ve diğer gruplara göre renk algıları daha yüksek çıkarken lisans mezunu olanların da lise ve diğer dengi okul mezunlarına göre daha yüksek çıkmıştır. Nitel çalışmada ise katılımcılar, bekleme salonundaki yer döşemesi renkleri ile koltuklarda kullanılan kumaşın renkleri konusundaki görüşlerinde renklerin uyumlu olduğunu ifade etmişlerdir. Yeşili sağlık rengi olarak vurgulamışlar, dinlendirici ve sakinleştirici olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca zemin rengi ile koltuk renklerinin uyumu dikkatlerini çekmiş ve hoşlarına gittiğini ifade etmişlerdir. Polikliniğin dış kısmındaki koridorun zemin renkleri ve granit döşemesi hakkındaki görüşlerinde ise granitin canlılığı, kahve tonlarının çok iyi kullanıldığı ve granitlerdeki damarlı görüntülerin çekiciliği arttırdığını belirtmişlerdir. Gri renkli ana zeminin üzerindeki yeşil halkaların canlılık kattığı aynı zamanda yönlendirme etkisinin olduğunu ifade etmişlerdir. Bekleme salonundan iç koridora girerken renk uyumu ve renk geçişlerinin dikkat çektiğini ve bu durumun ortama hareketlilik getirdiğini belirtmişlerdir. Çalışanlara muayene odalarındaki renklerin nasıl (gergin, sakin, yorucu, mutlu) hissettirdiği sorulduğunda ise görme sorunu yaşayan hastalar için özel renk tasarımı olduğunu, sade renklerin kullanıldığını ve bu renklerin huzur verici olduğunu belirtmişlerdir. Son olarak karşılama bankosu ve arka planda kullanılan renkler hakkındaki görüşlerinde koyu renkler yerine canlı renk ve ışık olması gerektiğini ifade etmişlerdir ancak genel olarak iç mekânda kullanılan renkleri ve tasarımını beğendiklerini belirtmişlerdir. Araştırma ana hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to evaluate the effect of the colors used in the interior of the eye polyclinic of Istanbul Okan University Hospital on the employees, patients/patient relatives. The simultaneous mixed model, in which qualitative and quantitative research methods are used together, was used in the research. In the quantitative study, a questionnaire was conducted with the patient/patient relatives about the effects of the color factor in the eye clinic. In the qualitative part of the research, semi-structured open-ended questions were prepared and face-to-face in- depth interview technique was applied. When the results of the research were examined, it was revealed that the color attitudes of the participants did not change according to whether they were male or female. However, the attitudes of the relatives of the patients were higher than the patients. On the other hand, there were differences according to age and educational status. Accordingly, the color attitudes of the participants aged 27-35 and those aged 36 and over are higher than those of the 19-26 age group. In other words, the color perception of young people is lower. In addition, while the color perceptions of those with a doctorate degree were higher than those of graduate, undergraduate, high school and other groups, those with a bachelor's degree were higher than those who graduated from high school or equivalent schools. In the qualitative research, the participants stated that the upholstery colors in the waiting room were compatible with the fabric and colors used in the seats, they emphasized green as the color of health, and stated that it was calming and relaxing. In addition, the harmony of floor color and seat colors attracted their attention and they stated that they liked it. In the opinions about the floor colors and granite flooring of the outer corridor of the polyclinic, it was stated that the vitality of the granite and its veined color tones are attractive. They stated that the green rings on the gray color in the inner corridor increase the vitality and have a directive task. It has been reported that the color transition is harmonious when entering the interior corridor from the waiting room. When asked how the colors in the examination rooms make them feel (tense, calm, tiring, happy), they stated that there is a special color design for those with vision problems, plain colors are used and it gives peace of mind. Finally, in their opinions about the welcome counter and the colors used in the background, they stated that they liked the design in general, but instead of dark colors, it should be vibrant colors and light colors. The main hypothesis of the research was accepted.