Design drilling report system to increase effeciency and reduce drilling time cycle
Verimliliği artırmak ve sondaj zaman döngüsünü azaltmak için sondaj rapor sistemi tasarlanması
- Tez No: 809650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Petrol endüstrisi, yenilikçi teknoloji geliştirme konusunda zengin bir geçmişe sahiptir; günümüz dünyasında, her şey dijital dağıtım çağıyla ilgili. Dijital benimsendiğinde, raporlama sistemi operasyonlar üzerindeki binlerce dolarlık etkinin farkına varılmasına yardımcı olur, iş dünyasının stratejik bir yanıta ihtiyacı vardır, araştırma üç sistemi, teknoloji, petrol ve yönetimi tek bir yerde birleştiren bir entegrasyondur. Dijitali kucaklamak, önemli ölçüde daha yüksek değer yaratan derin bir değişikliktir; Bu değer, üretimi daha hızlı artırarak, güvenli bir ortam sağlayarak, maliyeti düşürerek ve tüm ekip üyeleri için daha iyi bir deneyim yaratarak açıkça görülebilir. Sondaj operasyonunun tüm iş fonksiyonlarına uygulanabilir; operasyonları takip etmeye yardımcı olan bir geçmiş performans kaydıdır. 1859'dan ilk petrol keşfiyle başlayıp ardından 1927'de kablolu hat, 1928'de sismik araştırma, 1949'da derin su, 2010'da şist ile başlayan uzun teknoloji ve mühendislik tarihi ve günümüze kadar, yenilik petrol ve gaz endüstrisinin DNA'sına işlemiştir. . Bu araştırma, petrol sahalarındaki projelerin yönetimi için sıfırdan bir mühendislik programının eksiksiz tasarımı ve yönetimi ile ilgilidir. Sondajla ilgili sorunları çözmenin yanı sıra. Çoğu alan farklı türde sorunlardan muzdariptir; Bu çalışma için, incelenen formasyon için anormal ve kayıp sirkülasyon sorunları mevcuttur. Aynı zamanda hızlı iletişimi temsil eder ve beklenmeyen konularda alınacak kararları onaylar. Yapay zekanın gelişmesiyle yazılım, saha ekibinin sondaj operasyonlarında basit bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek; Sistem, verilerle ilgili olarak yüksek güvenlik düzeyine sahiptir. Mürettebat üyeleri arasında koruma ve özel veri dönüşümü sağlar; tespit sorunlarının yüksek yüzdesi ile daha fazla verimlilik sağlarken, operasyonların tam görüntüsünü vermek için hızlı raporlar ve analizler oluşturarak verimsiz geçen zamanı da azaltır. Ayrıca, sistemin analiz ve raporlama sürecini yansıtmaya yardımcı olmak için iki farklı alan için saha verilerinin okunması ve bir buluta kaydedilmesi sürecini gösterir. Bu çalışma için kullanılan veri seti, sahalarda bulunan boşlukları çözmek için Irak petrol sahalarından alınmıştır. Veriler, derinlik, yoğunluk, viskozite, çimentolama, kaplama, çamur türü, günlük çamur maliyeti, toplam çamur maliyeti, çalışma süresi, güvenlik ve çamur kayıpları gibi çeşitli sondaj verileri kümesidir. Temel bilgiler arasında kuyu adı, konumu, bilgi türü, kuyu türü, teçhizat türü, sondaj kapasitesi ve yüklenici yer alır.
Özet (Çeviri)
The petroleum industry has a rich history of developing innovative technology; in today's world, it is all about the digital distribution era. When digital is embraced, the reporting system helps to realize thousands of dollars impact to the operations, the world of business needs a strategic response, the research is an integration that combines three systems in one place, technology, petroleum, and management. Embracing digital is a profound change that creates significantly higher value; this value can be seen clearly by increasing production to faster, providing a safe environment, lower cost, and creating a better experience for all crew team members. It can be applied to all business functions of the drilling operation; it is a track record that helps to track the operations. With the long history of technology and engineering, starting from 1859 with the first oil discovery followed by wire line 1927, seismic survey 1928, deep water 1949, shale 2010, and till our day, innovation is ingrained into the DNA of the oil and gas industry. This research deals with the complete design of an engineering program from scratch and management for managing projects in the oil fields. In addition to solving problems related to drilling. Most fields suffer from different types of problems; for this study, abnormal and lost circulation problems exist for the formation under study. It also represents fast communication and approves decisions to make regarding unexpected issues. With the improvement of artificial intelligence, the software will be able to help the field crew to work on drilling operations in a simple way; the system has a high-security level regarding data. It provides protection and specific data transformation among the crew members; it provides more efficiency with a high percentage of detection problems and also reduces the nonproductive time with creating fast reports and analyzing to give the full image of the operations. Also, it shows the process of reading and saving field data for two different fields to a cloud to help reflect the analysis and reporting process of the system. The set of data used for this study is from Iraqi petroleum fields to solve the gaps that have been found in the fields. The data is a set of various drilling data such as depth, density, viscosity, cementing, casing, mud type, daily mud cost, total mud cost, time of operations, safety, and mud losses. Basic information includes well name, location, type of information type of well, rig type, drilling capacity, and contractor.