Konik denklemlerin bernsteın operatörleri altında incelenmesi
Investigation of conic equations under bernstein operators
  1. Tez No: 809653
  2. Yazar: GHOFRAN ALHAZZORİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Matematiksel analizde yaklaşım teorisindeki önemli uygulama alanına sahip problemlerden biri, fonksiyonlara yakınsayan ve aynı geometrik özelliklere sahip polinomlardan oluşan dizilerin belirlenmesidir. Bu tip yaklaşımlara biçim koruyan yaklaşım denir. Bu tür problemler genellikle fonksiyonun konvekslik durumu, türevlenebilirlik mertebesine bağlı düzgünlük derecesi veya bir fonksiyonel denklemi sağlamasına bağlı olarak ele alınmaktadır. Bu tezde ele alınan problem üçüncü sınıfa aittir. İkinci dereceden iki değişkenli bir cebirsel denklem geometrik olarak, çember, elips, hiperbol ve parabol gibi iyi bilinen bazı şekilleri belirtir. Bu tür denklemler konik denklemler olarak bilinir. Bu çalışmada konik denklemlerin iki değişkenli Bernstein polinomları altında bir konik denkleme dönüşüp dönüşmediği, eğer dönüşüyor ise hangi konik denkleme dönüştüğü incelenmiştir. Tek indisli iki değişkenli Bernstein polinomlarının, konik denklemlerin belirlediği şekilleri koruduğu tespit edilirken, çift indisli olanların bazı özel durumlarda koruduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in approximation theory in mathematical analysis is the determination of sequences of polynomials that converge to functions and have the same geometric properties. This type of approach is called the shape-preserving approximation. These types of problems are usually handled depending on the convexity of the functions, the degree of smoothness depending on the order of differentiability, or whether it satisfies a functional equation. The problem addressed in this thesis belongs to the third class. A quadratic bivariate algebraic equation denotes geometrically some well-known shapes such as circle, ellipse, hyperbola and parabola. Such equations are known as conic equations. In this study, it is investigated whether conic equations transform into a conic equation under bivariate Bernstein polynomials, and if so, which conic equation it transforms into. It was observed that the single-index bivariate Bernstein polynomials preserved the shapes determined by the conic equations, while the double-index ones preserved in some special cases.