İki değişkenli Kantorovich operatörleri altında koniklerin analizi
Analysis of conics under Kantorovich operators of two variables
  1. Tez No: 920103
  2. Yazar: ESRAA DAKAK ELKAHWA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Matematiksel analizdeki yaklaşım kuramının önemli sonuçlar doğuran problemlerinden biri verilen bir fonksiyonun geometrik özelliklerine sahip cebirsel polinomlardan oluşan bir dizinin verilen fonksiyona yakınsayacak şekilde bulunmasıdır. Bu türden yaklaşımlara literatürde“Biçim Koruyan Yaklaşımlar”adı verilir. Weierstrass Yaklaşım Teoreminin ispatında kullanılan Bernstein polinomlarının, fonksiyona ait birçok özelliği koruduğu iyi bilinmektedir. Bu tezde, iki değişkenli Kantorovich polinomlarının bazı biçim koruma özellikleri ele alınmıştır. İkinci dereceden iki değişkenli cebirsel denklemler elips,parabol, hiperbol ve çember gibi bazı iyi bilinen şekilleri geometrik olarak ifade eder. Bu türden denklemlere konik denklemler denir. Bu tezde, Konik denklemlerin iki değişkene sahip Kantorovich polinomlarının tek indisli ve çift indisli gibi iki türü altında konik bir denkleme dönüşüp dönüşmediğini, eğer dönüşüyorsa hangi konik denkleme dönüştüğü problemleri incelenmiştir. Ayrıca çok sayıda grafikli örnekle elde edilen bulgular desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the basic problems of the approximation theory in mathematical analysis that has important consequences is finding a sequence consisting of algebraic polynomials with the geometric properties of a given function in a way that converges to the given function. These types of approaches are called“Shape Preserving Approximation”in the literature. It is well known that the Bernstein polynomials used in the proof of the Weierstrass Approximation Theorem preserve many properties of the function. In this thesis, some shape preserving properties of two-variable Kantorovich polynomials are discussed. Quadratic two-variable algebraic equations geometrically represent some known geometric shapes such as the ellipse, hyperbola, circle, and parabola. These equations are called conic equations. In this thesis, the problems of which type of conic equations turns into a conic equation under two types of two-variable Kantorovich polynomials such as single-index and double-index, and if so, which conic equation it transforms into, are examined. Additionally, the findings were supported with numerous graphic examples.