Diabetes mellitusta Kan serumunda ürik asit seviyesi ve ürik asitin diabetle ilişkisi
  1. Tez No: 80972
  2. Yazar: MUSTAFA SOLMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
-?şnu 5ZEf Diabetes m.elliiııs ve.M.p@xurisemi ilişkileri uzun tir süredir- tartışıldığı iselâ© henüz tam kesinlik kazanmamış tır, Purin metabolizması ile \ diabetes mellitus arasındaki ilişki, karbonhidratların, insulin eksikliği veya etkisizi!-' _ ğine bağlı olarak pent es halkası (Hexose-monophosphate şantı)y oluyla purin- s est* esinin hı si andırılma sı ile serum ürik asit seviyesini yüufcseltmesi şeklinde izah edilmeye çalışılmaktadır. Diabetes mellitus-, geçirilmiş glik.es. tole rans bozukluğu ve potansiyel glikoz tolerans bozukluğu olgularında endoj en ürik asit yapımındaki artmadan dolayı hiperürisemiden ses edilmektedir. Çalışmamızda hiperglisemi ile müracaat eden. D. L;. olgularında serum ürik asit tayini ile hiperüri s eminin varlığını jkiperürisemiye etki eden yaş,cins.,diabet;.yaşı, kilo j kullanılan tedavi ajanları, hipertansiyon varlığı, nefropati,kardiopati,kan diskrazisi ile lipemi gibi deği şik parametrelerle olan ilişkilerini gözden geçirdik " D. M« olgularımızda- serum ürik asit seviyesini % 45 oranında yüksek bulduk. Yaşla paralel olarak D» M1 İllerde asit ürik artmaktadır. 46 yaşından.sonra kadınlarda üri- &em± yüksekliği daha belirgindir >:G ins e bağımlı olmadan TuK*vm il*.-İp. yılında hiperürisemi daha belirgindir,. Obez D. E* İllerde serum ürik asit seviyesi daha yüksektir» D. M. da kullanılan tedavi ajanları serum ürik asit seviye sini etkilememektedir. D. M. olgularında % 45 -oranında serum ürik asit seviyesi- ni yüksek bulduk. Diabet yaşının erken döneminde hiperürise- mi daha belirgin ve aşikar bulunmuştur. Laboratuvar bulgusu olarak hiperürisemi tesbit edilen olgularda DSP yi de düşünme gereğini amaçlamak istedik.
Özet (Çeviri)
-32- SUMMARY Although the relation between Diabetes.mellitus and hyperuricemia is discussed for a long time; still it has not been completely explained. The relation between pur in metabolism and diabetes mellitus,is explained with insulin deficiency of carbonhydrates or.it is due to in efficiency and pentoz rings ( Hexose-monophosphate shunt ) to faster the purin sythesis and serum uric acid level* is high. At diabetes mellitus lack of glucose tolerence and potential lack of glucose tolerance cases, hyperuricemia is a result of increasing endogen uric acid production. We studied cases with diabetes mellitus and we checked its relation with various parameters such as age,sex-,diabet age, weight, therapatic agents, hypertantion, nephropathy, car diopathy, blood disturbance and lipemia with hiperurisemia..We found serum" uric acid levels night at 45 % of dia betes mellitus cases. At the early stage of diabetes age hyp erur i c ami a is quite obvious on relation, ship with age in diabetes mellitus petints uric acid inverser. After 46 years age high serum uric acid level is obvi- ous in women.. Hyperuricemia is mootly seen at first 15 years of diabetes mellitus and it is independent to sex. At the ear ly stage of diabetes age hyp eruri semis, is quite ob/sionş. As a laboratory findl'g at hyperuricemia cases we shpud, think about diabetes mellitus.