Neonatal polisitemi insidansı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 809744
  2. Yazar: YUSUF DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ: Polisitemi, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde önemli bir hematolojik sorundur. Risk faktörlerine göre farklı insidanslar ve semptomlar bildirilmektedir. AMAÇ: Çalışmamızda yenidoğanlarda polisitemi insidansını, risk faktörlerini, en sık eşlik eden semptomlar ve laboratuar anormalliklerini tespit etmeyi ve tüm bu parametrelerin yatış süresine etkisini ve polisitemik yenidoğanların Hct paternlerini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne (YDYBÜ) Aralık 2013 ile Aralık 2014 tarihleri arasında polisitemi nedeniyle yatırılan hastalar değerlendirildi. Hastaların klinik, laboratuar ve tedavi özellikleri ile hematokrit değerleri (1.saat, 12.saat ve 24.saat) incelendi. BULGULAR: Çalışmaya 30'u (%60) erkek ve 20'si (%40) kız olmak üzere toplam 50 polisitemik yenidoğan dahil edildi. YDYBÜ'de polisitemi insidansı %6,2 olarak belirlendi. Polisitemik yenidoğanların çoğu (%74) semptomatikti. En sık risk faktörleri SGA, sarılık ve hipoglisemi olarak belirlendi. 12. ve 24.saatte hematokrit değerlerinde anlamlı düşüş gözlendi (p˂0.001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND: Neonatal polycythemia is an important hematologic problem in neonatal intensive care unit. Different incidences and symptoms according to the risc factors are being reported. AIMS: We aimed to evaluate the incidence, risk factors, mostly accompanied symptoms and laboratory findings of the neonatal polycythemia, the effects of these factors on the hospital stay and to investigate the patterns of hematocrit changes in the polycythemic newborns. MATERIALS AND METHODS: Polycythemic neonates who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit at Umraniye Training and Research Hospital between December 2013 and December 2014 were evaluated. Clinical, laboratory and treatment features and hematocrit values (1h, 12h and 24h) of the patients were studied. RESULTS: A total of 50 polycythemic neonates were included in the study, 30 male (60%) and 20 female (40%). The incidence of polycythemia in our neonatal intensive care unit was 6.2%. Most of the polycythemic neonates (74%) were symptomatic. The most common risk factors were SGA, jaundice and hypoglycemia. There was a significant decrease in the hematocrit values at 12h and 24h (p˂0.001).