Traffic accidents evaluation in Iraqi roads
Irak yollarındaki trafik kazalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 809743
  2. Yazar: DHUHA KHALID HASSOONI HASSOONI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİAMİ M. HILAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Burada Irak'taki trafik kazalarına ilişkin verileri gösteriyoruz Bu veriler, bu sorunu çözmek için kullanıldı Toplanan verilerin istatistiksel analizi sürecinde SPSS programı kullanılmıştır. Bu vaka çalışması, Irak'taki trafik kazalarına neden olan ana faktörleri ve kaynaklarını belirlemek için yapılmıştır. Irak yollarında bu sorunun oluşmamasını, diğer trafik kazalarını azaltmak için ve uygun tedaviler önermek içinin anket kullanarak uzmanlarla görüşmeler oldu. Büyük trafik kazası unsurları arasındaki ilişki, ilgili kayıtlar incelenerek, gerekli veriler devlet müdürlüklerinden toplayarak ve korelasyon testi yapılarak belirlenmiştir. Konu tartışılırken, Bağdat, Basra ve Necef'teki Irak hükümetlerinin en yüksek trafik kazası oranlarına sahip olduğu tespit edildi. üstelik Irak yollarında bu kazalara katkıda bulunan ana faktörler, ters yönde sürüş, yetersiz yol bakımı, çok sayıda yan yol ve belirlenen limitleri aşan hızdır. Genel olarak, Irak'taki trafik kazaları sorununu ele almak, kapsamlı ve sürekli çabalar gerektirecektir, Bu çabalar, bir sürü farklı paydaşlar ve yaklaşımlar içermesi gerekir. bu adımları atarak, Irak yollarındaki kaza sayısını azaltmak ve bu yolları kullanan herkesin güvenliğini ve esenliğini iyi hale getirmek mümkündür
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are a major problem on the roads in Iraq. However, evaluation this problem in Iraq involves analyzing various factors related to the accident, such as the cause of the accident, road and weather conditions, driver behavior, vehicle condition. Here we show data on traffic accidents in Iraq used to address this problem where used the SPSS software was used in the statistical analysis process of the collected data and this case study was conducted in Iraq to identify the key factors causing the traffic accidents and sources of generate this problem in Iraqi roads and another information by using the questionnaire survey to propose the suitable treatments to reduce the traffic accidents by conducting the interview with experts. And to find the relationship between the main traffic accidents elements by reviewing the related records, gathering the required data from the government directorates, and making the correlation test. Upon discuss the issue, it was found that the Iraqi governments of Baghdad, Basrah, and Al-Najaf have the highest incidence of traffic accidents. Additionally, the main contributing factors to these accidents on Iraqi roads are Driving reverse direction, poor road maintenance, a large number of subsidiary roads, and speeding beyond the prescribed limits. Overall, addressing the problem of traffic accidents in Iraq will require a comprehensive and sustained effort, involving a range of different stakeholders and approaches. However, by taking these steps, it is possible to reduce the number of accidents on Iraq's roads, and improve the safety and wellbeing of all those who use them.