Polimer esaslı kaymalı yatakların tribolojik özelliklerinin farklı yük ve hızlarda deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the tribological properties of polymer based journal bearings at different loads and speed
  1. Tez No: 809754
  2. Yazar: TANER RAMAZAN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, kendinden yağlama özelliği taşıyan polimer esaslı kaymalı yatak malzemelerinin belirlenmiş yük ve hızlarda tribolojik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, yaygın olarak kullanılan ve literatürde farklı çalışmalara konu olan saf PTFE, PTFE + % 25 Karbon, PTFE + % 35 Karbon, PTFE + % 15 Cam elyaflı, PTFE + % 25 Cam elyaf, PTFE + % 40 Bronz, PTFE + % 60 Bronz katkılı kaymalı yatak numuneleri tasarlanmış ve tedarik edilmiştir. Numunelerin test edileceği deney şartları literatür yapılan ilgili çalışmalar incelenerek, numunelerin daha önce test edilmediği şartlar belirlenmiştir. Deneyler sırasında takip edilecek sıcaklık, dikey kuvvet ve hız değerlerinin sürekli takip edileceği, bir kaymalı yatak düzeneği tasarlanarak, imalatı yapılmıştır. Belirlenen deney şartlarına göre numuneler; 5000 m kayma mesafesini 75 N, 50 N ve 25 N olmak üzere 3 farklı yük altında ve 0,3 m/s, 0,6 m/s ve 0,9 m/s olmak üzere 3 farklı hızda tamamlamışlardır. Belirlenen şartlarda numunelerin sürtünme katsayısı, ağırlık kaybı, yüzey pürüzlülüğü, aşınma miktarı ve aşınma oranları tespit edilmiş, PTFE'ye eklenen katkıların mekanik özelliklere olan etkileri değerlendirilmiş ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzeylerde oluşan değişimler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the tribological properties of polymer-based journal bearing materials with self-lubricating properties at specified loads and speeds. For this purpose, pure PTFE, PTFE + 25 % Carbon, PTFE + 35 % Carbon, PTFE + 15 % Glass fiber, PTFE + 25 % Glass fiber, PTFE + 40 % Bronze, PTFE + %, 60 Bronze doped journal bearing which are widely used and subject to different studies in the literature, specimens were designed and supplied The experimental conditions in which the samples will be tested, the relevant studies in the literature were examined, and the conditions in which the samples were not tested before were determined. A journal bearing testing aparatus was designed and manufactured, in which the temperature, vertical force and velocity values to be saved during the experiments were constantly monitored. Samples according to the determined test conditions; they completed the 5000 m sliding distance under 3 different loads of 75 N, 50 N and 25 N and at 3 different speeds as 0.3 m/s, 0.6 m/s and 0.9 m/s. The friction coefficient, weight loss, surface roughness, wear amount and wear rates of the samples were determined under the specified conditions, the effects of the additives added to PTFE on the mechanical properties were evaluated and the changes in the surfaces were analyzed by scanning electron microscope (SEM).