Polimer esaslı kaymalı yatakların tribolojik özelliklerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of tribologic properties of journal bearing based on polymer
  1. Tez No: 238112
  2. Yazar: MEHMET TURAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN DÜZCÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; 6 farklı polimer malzemeden (PA 66, PA 6.6, PA6.6 + %30 Cam elyaf, PA 66 + %20 Cam elyaf + %25 PTFE, PA 66 + %18 PTFE, PA 66 + % 25 Cam elyaf + % 3 MoS2) imal edilmiş kaymalı yatakların sürtünme kuvvetleri, sürtünme katsayıları, aşınma miktarları ve yağlama özellikleri farklı 3 hız ve basınçta incelenerek aşınma performansları değerlendirilmiştir.Deneyler kuru kaymalı yatak test düzeneğinde statik yük altında yapılmıştır. Elde edilen veriler grafik olarak sunulmuş ve aşınan yüzeylerin SEM görüntüleri yardımı ile 6 farklı polimer malzemelerden imal edilmiş kaymalı yataklar için, en uygun çalışma şartları ve kaymalı yataklardaki sıcaklık artışı belirlenmiştir. Cam elyaf takviyesi kaymalı yataklarda termal iletkenlik, yük taşıma kapasitesi ve aşınma direnci sağlamıştır. Cam elyaf ve MoS2 katkılı kaymalı yataklarda tüm çalışma şartlarında diğer numunelere göre daha düşük sürtünme katsayısı elde edilmiştir. PTFE katkılı kaymalı yataklarda ise 0,5 m/s gibi düşük kayma hızlarında düşük sürtünme katsayısı elde edilmiştir. Hızın artması ile sürtünme katsayısında yükselmeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the friction forces, friction coefficients, wear rates and lubrication properties of journal bearings manufactured from the different polymer materials (PA 66, PA 6.6, PA6.6 + %30 Glass fiber, PA 66 + %20 Glass fiber + %25 PTFE, PA 66 + %18 PTFE, PA 66 + % 25 Glass fiber + % 3 MoS2) were investigated at 3 different speeds and pressures and its wear performances were evaluated.The experiments were tested under static loads at the journal bearing test apparatus. The attained data were presented as graphics and the most suitable work conditions and the increasing temperatures of journal bearings for journal bearings manufactured from 6 different polymer were determined via SEM of wear surfaces. The glass fiber reinforcement provides the thermal conductivity, the load carrying capability and wear resistance. The journal bearings added glass fiber and MoS2 were attained lower coefficient of friction than other specimens at all test conditions. The low coefficient of friction were measured on the journal bearings added PTFE. By increasing with speed, it was determined that the coefficient of friction on the journal bearings added PTFE were increased.