Cumhuriyet'in ilk yüzyılında çoksesli koro müziği ve TRT Ankara radyosu çoksesli korosu'nun türk koro müziğindeki yeri
The choir music in the first century of the Republic and the place of TRT Ankara radio polyphonic choir in Turkish choral music
  1. Tez No: 809853
  2. Yazar: ELİF CEYDA SERT
  3. Danışmanlar: PROF. METİN MUNZUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu'nun Türkiye'deki koroların gelişimine katkılarının süreçsel olarak etkilerini içermektedir. TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu ile ilgili literatürsel derlenme eksikliğinin de saptanması üzerine geniş bir çerçevede inceleme yapılmıştır. Araştırmada aynı zamanda,“koro”kavramının oluşumuna, koro tarihinin ilerleyişine, Osmanlı Devleti döneminde çoksesli müzik ve çoksesli koro çalşmalarına, Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise Ulusal Yeni Türk Müziği Akımı çerçevesi içerisinde yapılan çalışmalara yer verilmiştir. TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosunun kuruluşuna kadar Türkiye'de profesyonel anlamda koro kültürü adına yapılan çalışmalardaki süreçlerle birlikte, kurumsal anlamda geriye kalan sürecin bu koroya olan etkileri de gözetilerek, tarihi sıralamayla çalışmada sunulmuştur. Radyonun icadı ile süregelen yeni değişim ve oluşumlarla birlikte Türkiye'nin ilk kurumsal A Capella korosu olan TRT Çoksesli Korosu'nun kuruluş öncesi ve sonrasında Türk Koro Müziğinin gelişimi ve koro kurumsallaşmasına etkilerinin incelendiği bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the contributions of the TRT Ankara Radio Polyphonic Chorus to the choirs in Turkey are included in the process. A comprehensive review was carried out upon the detection of the lack of literature review regarding the TRT Ankara Radio Polyphonic Choir. In this research, the formation of the“choir”, the progress of the historycal of the choir, the concept of polyphonic music in the Ottoman Empire and the polyphonic choir, the works carried out within the framework of the National New Turkish Music Movement during the Republic of Turkey are included. Until the establishment of the TRT Ankara Radio Polyphonic Choir, it is presented in the study in historical order, taking into account the processes carried out for the professional choir culture in Turkey, as well as the effects on this choir in the institutional sense. It has been a study in which the new changes and formations that continued with the invention of the radio the effects of TRT Ankara Radio Polyphonic Choir, which is Turkey's first a cappella choir, on the development and institutionalization of Turkish Choral Music.