Özel arşivlerin kamu yararı açısından düzenlenmesi: Stratejik bir model önerisi
Regulation of private archives in the public interest: A strategic model proposal
- Tez No: 809854
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH RUKANCI, PROF. DR. HAKAN ANAMERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Hukuk, Archive, Information and Records Management, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Dünyanın değişmesi beraberinde her türlü bilgi kaynağının da gelişmesini getirmektedir. Bu değişimlerden, arşiv alanı da olumlu etkilenmektedir. Arşivler, yeni teknolojiler ve materyal türleriyle sürekli gelişmektedir ve önemli bir arşiv alanı olan özel arşiv koleksiyonlarının da değeri her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada; Türkiye'de özel arşivlerin düzenlenmesinin kamu yararı açısından önemi üzerinde durulmuştur. Üzerinde fazla akademik çalışma olmayan özel arşivlerin düzenlenmesi konusunun üzerinde durularak, bilgi kaynaklarının geliştirilmesi açısından özel arşivlerin öneminin irdelenmesi başlıca çalışmanın amaçlarından birisidir. Bu amaçla verimli bir stratejik bir model oluşturulmuştur. Ortak performans göstergeleri, Web of Science, Scopus ve ULAKBİM TR Dizin veritabanlarında taranan yayınlara ait bibliyometrik veriler üzerinden geliştirilmiştir. Çalışma; Türkiyede özel arşivlerin kamu yararı gözetilerek, özel hukuk koşulları altında stratejik olarak düzenlenmesi faaliyeti üzerine etkin bir öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The change of the world brings with it the development of all kinds of information sources. The archive area is also being positively affected by these changes. The archives are constantly evolving with new technologies and types of materials, and the value of the private archives collection, which is an important archive area is increasing every day. In this study, the importance of organizing private archives in Turkey from the point of view of public interest was emphasized. One of the main objectives of the study is to examine the importance of private archives in terms of developing information resources, focusing on the issue of organizing private archives that are not subject to much academic work. For this purpose, an efficient strategic model has been created. Common performance indicators have been developed based on bibliometric data belonging to publications scanned in Web of Science, Scopus and ULAKBIM TR Index databases. The study provides an effective proposal on the activity of strategically organizing private archives in Turkey under private legal conditions, taking into account the public interest.