Vergi adaleti kavramının Türkiye'de uygulanan vergi politikalarındaki etkinliği
The effectiveness of the concept of tax justice in tax policies applied in Turkey
  1. Tez No: 809991
  2. Yazar: AYBÜKE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Vergi; devletlerin kamusal harcamaları yapabilmek, ekonomik ve sosyal hedefleri gerçekleştirebilmek ve aynı zamanda iktisadi hayata yön verebilmek için mükelleflerden zorunlu ve karşılıksız bir şekilde aldıkları parasal yükümlülüklerdir. Vergi adaleti konusu ülkemizde her zaman tartışılan bir konudur. Vergi adaletinin sağlanması Anayasamızın öngördüğü bir düzenlemedir. Anayasamızın 73. Maddesinde“Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.”denilmektedir. En az vergi kadar, vergi sistemleri de önemlidir. Vergi sistemlerinin günün şartları dikkate alınarak, çok fazla müdahalelere gerek duyulmadan yenilenmesi gerekir. Bu tez çalışmanın amacı, vergi adaleti kavramının ve ülkemizde uygulanmakta olan vergi politikalarındaki etkinliğin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde vergi ve ilişkili kavramlar değerlendirilirken, ikinci bölümde Türk vergi sistemindeki vergi adaleti değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax; These are the monetary obligations that states receive from taxpayers in an obligatory and unrequited way in order to make public expenditures, to realize economic and social goals, and to direct economic life at the same time. The issue of tax justice is a subject that is always discussed in our country. Ensuring tax justice is a regulation stipulated by our Constitution. In Article 73 of our Constitution,“Just and balanced distribution of the tax burden is the social goal of fiscal policy.”is called. Tax systems are as important as taxes. Tax systems need to be renewed by taking into account the conditions of the day, without the need for too many interventions. The aim of this thesis is to examine the concept of tax justice and the effectiveness of tax policies being implemented in our country. In the first part of the study, tax and related concepts were evaluated, while in the second part, tax justice in the Turkish tax system was evaluated.