Douglass C. North'un düşüncesinde kurumlar ve rasyonalite ilişkisi
Relationship between institutions and rationality in Douglass C. North's thought
  1. Tez No: 810002
  2. Yazar: YUSUF KAAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada yeni kurumsal iktisadın en önemli isimlerinden biri olan Douglass C. North'un kurumlar ve iktisat bilimindeki rasyonalite varsayımına ilişkin fikirleri ele alınmaktadır. Kurumları 'bir toplumdaki oyunun kuralları' olarak tanımlayan North, kurumların toplumları şekillendirmesinin yanında bireylerin karar alma süreçlerinde de etkili bir rol oynadığı vurgulamıştır. Bireyleri rasyonel olarak kabul eden neoklasik iktisatçıların aksine North, bireylerin içinde yaşadığı toplumdan ve kültürden etkilendiğini ve sonuç olarak bireylerin toplumdan bağımsız olarak ele alınmasının yeteri kadar içgörü sağlamadığını vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı North'un iktisat bilimindeki rasyonalite varsayımına olan eleştirilerini ele alarak, iktisat biliminde rasyonalite varsayımının durumunu ve geleceğini tartışmaktır. Bu bağlamda çalışmanın, rasyonalite varsayımıyla birlikte ana akım iktisattaki değişime vurgu yaparak, bu alanda gelişen literatüre bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the ideas of Douglass C. North, one of the most important figures of new institutional economics, on institutions and the assumption of rationality in economics. Defining institutions as 'the rules of the game in a society', North emphasized that institutions not only shape societies but also play an influential role in the decision-making processes of individuals. Contrary to neoclassical economists who consider individuals as rational, North emphasizes that individuals are influenced by the society and culture in which they live, and as a result, as a result, it emphasizes that considering individuals in isolation from society does not provide sufficient insight. The aim of this study is to discuss the status and future of assumption of rationality in economics by addressing North's criticisms of the assumption of rationality in economics. In this context, the study is expected to contribute to the developing literature in this field by emphasizing the change in mainstream economics with the assumption of rationality.