Finansal tabloların denetiminde bilgisayar destekli denetim tekniklerinin uygulanışı
Application of computer aided audit techniques in the audit of financial statement
- Tez No: 810003
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve işletmelerin günümüz koşullarında muhasebesel denetimi zorunlu hale gelmiştir. Geleneksel yaklaşımda denetlenen işletmenin verilerinin tamamının denetlenmesi mümkün olmamakla beraber denetimin süresi ve maliyeti oldukça yüksektir. Gelişen teknoloji ile muhasebe denetimi alanında da çeşitli yazılımlar ve programlar ortaya çıkmış ve denetim süresince kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmadaki temel hedef; finansal tabloların denetiminde bilgisayar destekli denetim tekniklerinin uygulanışını incelemek ve geleneksel yollarla yapılan denetimlere karşı sağladığı avantajları açıklamaktır. İşletmelerin aktif ve sürekli denetimi ancak bilgisayar destekli denetim teknikleri ile mümkündür. Bilgisayar destekli denetim, denetimin maliyetini azaltmakla beraber denetçiye büyük ölçüde zaman tasarrufu sağlamaktadır. Aynı zamanda verilerin tamamının analiz edilmesine imkân sağladığından denetim riski düşmekte ve denetimin etkinliği artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accounting audit of institutions, organizations and enterprises operating in different sectors has become mandatory in today's conditions. Although it is not possible to audit all the data of the audited entity in the traditional approach, the duration and cost of the audit are quite high. With the developing technology, various software and programs have emerged in the field of accounting audit and have started to be used during the audit. The main goal of this study is; to examine the application of computer-aided audit techniques in the audit of financial statements and to explain the advantages it provides against audits performed by traditional means. Active and continuous audit of enterprises is possible only with computer-aided audit techniques. Computer-aided audit reduces the cost of the audit, but also saves the auditor a lot of time. At the same time, since it allows the analysis of all the data, the audit risk decreases and the effectiveness of the audit increases.