Simulation by matlab in renewable energy systems and devices
Yenilenebilir enerji sistem ve cihazlarında matlab simülasyonu
  1. Tez No: 810074
  2. Yazar: HALAH KAREEM ATTALIA ATTALLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BULUT YILGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı, fosil yakıtlar ve artan yakıt fiyatlarındaki artışın temsil ettiği mevcut enerji krizinin yanı sıra, enerji kaynaklarının eşitsiz dağılımının bazı insanları kullanamaz hale getirmesinin yanı sıra bazı insanları da kullanamaz hale getirmesini ele almaktır. Hala geleneksel kaynakları kullanan ülkeler. Sonuç olarak, herkesin erişebilmesini sağlayacak, düşük maliyetli ve yaygın olarak bulunabilen, güvenli ve çevre dostu bir alternatif yakıt keşfedilmelidir. Hidrojenin çevreye en az zarar veren element olarak kabul edilmesi nedeniyle enerji kullanımında etkili ve güvenli bir element olduğu tespit edildi. Hidrojenin doğada serbestçe bulunmadığı ve birçok yolla elde edilebildiği bilinmektedir ancak bazı yöntemler güvenli değildir. Bu araştırmada, fotovoltaik hücreden üretilen suyun elektroliz cihazı kullanılarak güneş enerjisi kullanılarak yeşil hidrojen üretiminin simülasyonu MATLAB kullanılarak yapılmıştır. Daha sonra üretilen hidrojen, ileri MPPT algoritması ile sistemin verimliliğini arttıran PID kontrol ünitelerinin her birinin kullanımına ek olarak daha sonra kullanılmak üzere özel tanklarda depolanarak maksimum miktarda güneş enerjisi elde edildi. fotovoltaik hücrede bulunur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to address the current energy crisis, which is represented by fossil fuels and the increasing rise in fuel prices, as well as the unequal distribution of energy sources, which makes some people unable to use it, as well as some countries that still use traditional sources. As a result, a safe and environmentally friendly alternative fuel must be discovered at a low cost and widely available to ensure that everyone has access to it. It was found that hydrogen is an effective and safe element in the use of energy, as it is considered the least harmful element to the environment. It is known that hydrogen does not exist freely in nature, and it can be obtained in many and many ways, but some methods are unsafe. In this research, a simulation of the production of green hydrogen using solar energy was done by MATLAB and by using the electrolysis device for the water generated from the photovoltaic cell. Then the hydrogen produced was stored in special tanks to be used at a later time, in addition to the use of each of the PID control units, which increased the efficiency of the system with the forward MPPT algorithm to obtain the maximum amount of solar energy contained in the photovoltaic cell.