The effect of frustration on emotion regulation on people with higher narcissistic personality traits
Narsisistik kişilik özellikleri yüksek bireylerde hayal kırıklığının duygu düzenleme becerilerine etkisi
  1. Tez No: 810073
  2. Yazar: HÜLYA SİMA KASEYKO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, narsisistik kişilik özelliklerinin, örselenme (frustration) ve duygu düzenleme zorluğu üzerindeki etkisini ve iki farklı narsisistik kişiliğin (büyüklenmeci ve kırılgan) arasındaki bilişsel duygu düzenleme becerileri ile ilişkisini incelemektedir. Bu amaçla, narsisistik kişilik teorileri, patolojik narsisizm, büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm tanımlanmış, duygu düzenlemede güçlük ve bilişsel duygu düzenleme becerileri açıklanmış, örselenme kavramı detaylandırılmıştır. Bu çalışmanın yürütülmesi sırasında büyüklenmeci narsisizm analizinde Narsistik Kişilik Envanteri, kırılgan narsisizm analizinde Kırılgan Narsisizm Ölçeği, duygu düzenlemede zorluk ölçmek için Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği ve bilişsel becerileri ayırt edebilmek için Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, Türk toplumuyla ilintili bilgiler vermektedir. Bu çalışmanın sonucunda, örselenmenin duygu düzenleme üzerinde bir etkisi olduğu, büyüklenmeci narsisistik kişiliğin bu etkiye katkıda bulunduğu gözlemlenmiş, kırılgan narsisizmin bu ilişkide bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Buna ek olarak, iki narsisistik kişilik, bilişsel duygu düzenleme becerileri açısından farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the effect of frustration on emotion regulation difficulties, the moderation effect of narcissism for this relationship and the differences among two narcissistic personality tendencies: grandiose narcissism and vulnerable narcissism. Narcissism theories, pathological narcissism, grandiose and vulnerable narcissism, emotion regulation difficulties, cognitive emotion regulation mechanisms and frustration were described. Differences between two subtypes of narcissism was assessed through a quasi-experimental design. In this study, Narcissistic Personality Inventory for the assessment of grandiose narcissism, Hypersensitive Narcissism Scale for assessing vulnerable narcissism, Difficulties in Emotion Regulation Scale, for defining difficulties in emotion regulation and Cognitive Emotion Regulation Scale, for evaluating each cognitive mechanism, were utilized. This paper provides and outcome for the Turkish population. Findings displayed that grandiose narcissism has a significant impact on the relationship between frustration levels and emotion regulation. Vulnerable narcissism displayed no influence on the effect of frustration and emotion regulation. In addition, each narcissism subtype differentiated in terms of selected cognitive emotion regulation mechanisms.