Katılım sigortacılığının tercih faktörleri ve farkındalık düzeyinin araştırılması
Investigating the preference factors and awareness levels of participation insurance
  1. Tez No: 810094
  2. Yazar: AHMET ÖMÜR BAYKALDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mevzuata“Katılım Sigortası”ismiyle yerleşen ve uluslararası literatürde“Takaful”olarak adlandırılan Tekâfül Sisteminin Türkiye'deki geçmişi oldukça yenidir. Bu çalışma, geleneksel sigortaya bir alternatif olmak üzere geliştirlen ve İslami prensiplere uygun bir risk finansmanı çözümü sunan Tekâfül sisteminin tercih faktörleri ve farkındalık düzeyi üzerine yapılmış nicel bir araştırmadır. Bu çalışmada, daha önce yürütülen nicel çalışmalarda ele alınan Tekâfül' ün farkındalık düzeyi araştırmalarına ek olarak aynı anda tercih faktörleri de incelenmekte ve bu iki değişkenin birbirleri ile olan ilişkisi araştırılmaktadır. Bu çalışma 4 bölüm halinde düzenlenmiştir. İlk bölümünde Tekâfül sistemi ile ilgili kavramsal çerçeve, dünyadaki tarihsel gelişimi, uygulamada geçerli olan Tekâfül çeşitleri ve çalışma esaslarına değinilmiştir. Ayrıca Tekâfül sisteminin farkındalık ve yaygınlık sorunları ile ilgili uluslararası çalışmalar incelenmiş ve sonuçları maddeleştirilmiştir. 2. Bölümde Türkiye'de mevcut Tekâfül sisteminin güncel verilere dayalı genel durumu ortaya konulmuştur. Bu sonuçların ışığında ulusal düzeyde gerçekleştirilen yaygınlık ve farkındalık sorunu ile ilgili araştırma sonuçları incelenerek bu veriler ışığında çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmanın 3.bölümünde Türkiye'de“göller bölgesi”olarak adlandırılan coğrafi alanda yaşayan katılımcılara yönelik bir anket çalışması yer almaktadır. Bu anket sonucunda katılımcıların demografik özellikleri, Tekâfül sistemi hakkında bilgi düzeyleri yanında yaptırmış oldukları sigorta çeşidi için tercih gerekçeleri belirlenmiştir. Anket sonuçları ve çıkarımları ortaya konularak katılımcıların tercihleri analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde anket sonuçları hakkında çıkarımlar yer almaktadır. Bu çıkarımlar sırasında ulusal ve uluslararası literatürde yer alan benzeri çalışmaların sonuçları da gözetilmiştir. Tekâfül sistemi hakkında bilgi eksikliği ve tercih gerekçeleri hakkında çıkarımlara dayalı olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of the Takaful System in Turkey, which has been established in the legislation under the name of“Participation Insurance”and is called“Takaful”in the international literature, is quite new. This study is a quantitative research on the preference factors and awareness level of the Takaful system, which was developed as an alternative to traditional insurance and offers a risk financing solution in accordance with Islamic principles. In this study, in addition to the awareness level studies of Takaful, which was discussed in previous quantitative studies, preference factors are also examined at the same time and the relationship between these two variables is investigated. This study is organized in 4 parts. In the first part, the conceptual framework of Takaful insurance, its historical development in the world, the types of Takaful in practice and its working principles are mentioned. In addition, international studies on the awareness and prevalence of the Takaful system were examined and their results were itemized. In Chapter 2, the general situation of the Takaful system in Turkey based on current data is presented. In the light of these results, the results of the research on the prevalence and awareness problem at the national level were examined and inferences were made in the light of these data. In the third part of the study, there is a survey study for the participants living in the geographical area called the“lakes region”in Turkey. As a result of this survey, the demographic characteristics of the participants, their level of knowledge about Takaful insurance, as well as the reasons for their preference for the type of insurance they had taken out were determined. The preferences of the participants were analyzed by revealing the survey results and inferences. In the last part of the study, there are inferences about the survey results. During these inferences, the results of similar studies in the national and international literature were also taken into consideration. Suggestions are given based on the inferences about the lack of information about Takaful insurance and the reasons for preference.