Şebeke destekli ges ile klor dozaj pompalı içme suyu sistemi tasarımı
Design of drinking water system with chlorine dosing pump withon-grid ses
- Tez No: 810317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya nüfusu 19. yüzyılın başında 1 milyar iken çeşitli sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonucu, son 200 yılda 7 milyarı aşmıştır. Canlı yaşamının sürdürülmesi için gerekli doğal kaynaklardan biri olan su kaynaklarının kullanımı artan dünya nüfusu, değişen yaşam tarzı ve endüstrileşme gibi nedenler sebebiyle artırmıştır. Aynı zamanda artan nüfus, aşırı tüketim, küresel ısınma gibi sorunlar nedeniyle nitelikli ve yeterli miktarda su temin maliyeti de yükselmektedir. Genellikle su pompalama sistemleri konvansiyonel elektrik veya dizelle üretilen elektriğe bağımlıdır. Kırsal bölgelerde ise doğrudan ulusal bir şebeke istasyonuna bağlanamaması, su temini için bir sorun teşkil etmektedir. Ayrıca, fosil yakıtların çevre üzerindeki olumsuz etkileri ve enerji güvenliği gibi sebepler, daha tasarruflu ve geleceğe dönük yatırımlarla dönüştürülmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Kırsal ve uzak bölgelerdeki şebeke elektriği sıkıntısı göz önüne alındığında yakıt maliyeti içermeyen, çevre dostu ve düşük bakım gerektiren sistemler olan fotovoltaik (FV) pompalama güneş enerjisinin en umut verici uygulamalarından biridir. Güneş enerjisi ile çalışan su pompalama sistemlerinin diğer pompalama sistemlerine göre, bakım istemeden kendi başına çalışmaları, yakıt gerektirmemeleri, istenilen yere kolayca kurulabilmeleri ve uzun ömürlü olmaları gibi önemli üstünlükleri vardır. Bu çalışmada, kırsal bölgelerde şebeke destekli fotovoltaik güneş santrali ile içme suyu temini için klor dozaj pompa sistemine sahip sistem tasarım ve analizi yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, PV*SOL premium 2023 programı kullanılarak Amasya ili, Taşova ilçesi, Çılkıdır Köyü için fotovoltaik güneş santrali ile içme suyu temini için klor dozaj pompa sistemi simülasyonu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the world population was 1 billion at the beginning of the 19th century, it has exceeded 7 billion in the last 200 years as a result of various social, cultural, economic and technological developments. The use of water resources, which is one of the natural resources necessary for sustaining living life, has increased due to reasons such as increasing world population, changing lifestyle and industrialization. At the same time, due to problems such as increasing population, overconsumption and global warming, the cost of providing quality and sufficient amount of water is also increasing. Generally, water pumping systems are dependent on conventional electricity or diesel-generated electricity. In rural areas, the inability to connect directly to a national grid station poses a problem for water supply. Furthermore, the negative impact of fossil fuels on the environment and energy security necessitates their conversion to more cost-efficient and futureproof investments. Given the shortage of grid electricity in rural and remote areas, photovoltaic (PV) pumping is one of the most promising applications of solar energy as a fuel cost-free, environmentally friendly and low maintenance system. Solar-powered water pumping systems have significant advantages over other pumping systems, such as maintenance-free operation, fuel-free, easy installation at any location, and long service life. In this study, it is aimed to design and analyze a system with chlorine dosing pump system for drinking water supply with grid-supported photovoltaic solar power plant in rural areas. For this purpose, PV*SOL premium 2022 program was used to simulate a chlorine dosing pump system for drinking water supply with photovoltaic solar power plant for Çılkıdır Village, Taşova district, Amasya province.