Türkiye ekonomisinde Okun Yasası'nın doğrusal olmayan yöntemlerle analizi
Analyzing Okun's Law in the Turkish economy: A non-linear approach
- Tez No: 810370
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Okun Yasası olarak ifade edilen işsizlik oranı ile iktisadi büyüme arasındaki ilişkinin Türkiye ekonomisinin genişleme ve daralma dönemlerinde farklılaştığını ortaya koymak amacıyla hazırlanan bu çalışmada, Okun Yasası'nda asimetrinin varlığı sınanmıştır. Bu bağlamda öncelikle çalışmaya konu olan işszilik ve iktisadi büyüme ile ilgili temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Ardından bu değişkenler arasındaki ilişki Okun Yasası çerçevesinde ele alınmış ve Okun Yasası'nda asimetri kavramı teorik ve ampirik çalışmalarla açıklanmıştır. Türkiye'de işsizlik ve büyümenin yapısı Dünya Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde edilen veriler kullanılarak oluşturulan grafiklerle değerlendirilmiştir. İşsizlik oranı ve iktisadi büyüme arasındaki ilişki hem teorik hem de ampirik olarak oldukça geniş bir literatüre sahiptir. Buna karşılık bu ilişkide asimetrinin varlığını araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada iktisadi büyüme ve işsizlik oranı arasındaki ilişkide asimetrinin varlığı doğrusal olmayan zaman serisi yöntemleri ve rejim değişim modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgularla Türkiye'de ekonominin daralma ve genişleme dönemlerinde büyümenin işsizlik üzerindeki etkisinin aynı olmadığı ve büyümenin negatif bileşenlerinden işsizliğin pozitif bileşenlerine doğru bir nedensellik ilişkisinin varlığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tests for asymmetry in Okun's Law, exploring whether the relationship between unemployment rate and economic growth—expressed through Okun's Law—differs in the expansion and contraction periods of the Turkish economy. To provide context, fundemantal definitions and concepts related to unemployment and economic growth are presented. The relationship between these variables is further examined within the framework of Okun's Law, and the notion of asymmetry in Okun's Law is discussed through theoretical and empirical studies. While there's a substantial body of literature, both theoretical and empirical, on the relationship between the unemployment rate and economic growth, fewer studies investigate the existence of asymmetry in this relationship. To address this, our study analyzes the presence of asymmetry in the relationship between economic growth and unemployment rate using non-linear time series methods and regime-switching models. The findings of this study indicates that the effect of economic growth on unemployment is not the same during contraction and expansion periods of the Turkish economy and a causal relationship from the negative components of growth to the positive components of unemployment.