Premenapozal astımlı hastalarda inhale kortikosteroidlerin kemik mineral yoğunluğu, kemik yapım-yıkım belirteçleri ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of inhaled corticosteroids on bone mineral density, bone formation and resorption markers and quality of life in patients with premenopausal asthmatic
  1. Tez No: 810384
  2. Yazar: ARZU ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEYHAN LALE CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amacımız, premenapozal astımlılarda inhale kortikosteroidlerin (KS); KMY, kemik yapım-yıkım belirteçleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya premenapozal dönemde olan astım tanılı, en az 3 ay düzenli inhale KS kullanan 22 hasta (ortalama yaş 37,55±6,79) ve kontrol grubu olarak astımlı olmayan 22 (ortalama yaş 38,95±7,74) hasta alındı. İki grupta kemik metabolizmasını etkilediği bilinen bir hastalığı olan veya ilaç kullananlar, nörolojik veya romotolojik hastalığı olanlar veya yaşam kalitesini etkileyen hastalığı olanlar çalışmaya alınmadı. Astımlılarda hastalık yılı, kullandıkları inhale KS dozları ve süresi, kümülatif ihale KS dozları hesaplanıldı, solunum fonksiyon testleri yapıldı. Femur boynu, trokanter, ward üçgeni, kalça toplam ve L2-4 anterior KMY, T ve Z skorları ölçüldü. Kemik yapım yıkım belirteçlerine bakıldı. Yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 kullanıldı. İki grup KMY etkileyen faktörler açısından eşitti ve KMY, T ve Z skorları, kemik yapım yıkım belirteçleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık bulunmadı. Astımlılarda astım yılı, inhale KS kullanım süresi, ortalama günlük doz ve kümülatif inhale KS dozuyla; KMY, T ve Z skorları arasındaanlamlı korelasyon saptanmadı. Astımlılar inhale KS kullanma süresine göre 24 aydan daha az ve 24 aydan daha fazla olmak üzere 2 gruba ayrıldığında 24 aydan daha fazla inhale steroid kullananlarda femur boynu, trokanter, kalça toplam KMY, T ve Z skorlarıyla, ward üçgeni KMY ve T skoru anlamlı olarak daha düşük bulundu. Ancak kemik yapım yıkım belirteçleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Astımlı hasta grubu ile kontrol grubu SF-36 yaşam kalitesi puanları açısından karşılaştırıldığında, ağrı puanı kontrol grubundan daha düşük bulundu, diğer alanlarda farklılık saptanmadı. İki grupta da SF-36 puanları ile L2-4 anterior ve kalça toplam KMY, T, Z skorları arasında korelasyon yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to investigate the effects of inhaled corticosteroids (CS) on BMD (Bone mineral density), bone formation and resorption markers and quality of life in patients with premenopausal asthma. The study population consisted of 22 patients (mean age 37,55±6,79) who used inhale CSfor 3 months regularly and diagnosed with asthma and 22 patients (mean age 38,95±7,74) without asthma diagnosis and used no steroid. The latter one served as the control group. The exclusion criteria for both groups were having a disease known to affect the bone metabolism or using such a drug having neurologic or rheumatologic diseases or diseases that may affect the quality of life. Disease year, doses and duration of the inhaled CS and cumulative inhaled CS doses were estimated and respiratory function tests was performed in asthma patients. BMD, T and Z scores of femoral neck, trochanter, ward's triangle, total hip and L2-4 anterior were measured. Bone formtaion and resorption markers were assessed. SF-36 was used to evaluate the quality of life. Both groups were equal with respect to the factors that affect BMD and no significant difference was found when BMD, T and Z scores, bone formation and resorption markers were compared. There were no significant correlation between BMD, T, T, Z scores and asthma year, duration of the inhaled CS used, mean daily dose and cumulative inhaled CS dose. When the asthma patients were divided into two groups as those who used inhale steroid for less than 24 months and those who used for more than 24 months, the femoral neck, trochanther, total hip BMD, T and Z scores and ward's triangle BMD and T scores were found to be significantly lower in the latter group. However, there were no significant difference between bone formation and resorption markers. When the asthma group and control group were compared with respect to SF-36 quality of life scores, pain score was found to be lower in the control group while there were no differences in oher aspects. Neither in asthma group nor in control group, there were no correlation between SF-36 scores and L2-4 anterior and total hip BMD, T and Z scores.