Posterior üretral valv tedavisini vezikostomisiz yapmak hastaya ya da üriner sisteme katkı sağlıyor mu?
Is the treatment of posterior uretral valve without a vesicostomy beneficiary for the either the patient or the urinary system?
- Tez No: 810383
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR CELAYİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Vezikostomi açılarak veya açılmadan tedavi ettiğimiz olgularımızın usun dönem takiplerinde yöntemin bir üstünlüğünün olup olmadığını belirlemek amacıyla posterior üretral valve nedeniyle opere ettiğimiz olgular değerlendilrdi. Materyal Metod:Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Eğitim Kliniğinde 1 Ocak 2005- 1 Ocak 2011 yılları arası PUV tanısı alan 21 hasta incelendi. Bulgular:VCUG ile tipik PUV görüntüsü 14 olguda gösterilebildi, diğerlerinde tanı sistoskopi ile doğrulandı. Hastaların yedisine vezikostomi açıldı (Grup 1), 13'üne doğrudan sistoskopik fulgurasyon yapıldı (Grup 2). Grup 1 ve Grup 2'nin hastaneye ilk başvuru GFR değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. İlk başvurudaki değerler karşılaştırıldığında PMR, BUN ve kreatinin değerleri açısından anlamlı fark varken, diğer değerle ve iki böbrek AP çapları açısından anlamlı fark yoktu. İlk operasyon sonrası 3. ay ve 6. ayda değerler karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Grup 1 de 12 ay sonrasında; sağ ve sol böbrek boyutu değişmemiştir, parankim kalınlığı artmıştır, pelvis AP boyutu azalmıştır, sağ ve sol üreter boyutu değişmemiştir. Mesane duvar kalınlığı azalmıştır, PMR azalmıştır, idrarda protein azalmış, BUN değişmemiş, kan kreatinin azalmıştır. Grup 2'de 12 ay sonrasında sağ ve sol üreter çapında azalma dışındaki tüm değerler birinci grup gibi saptandı. Sonuç: Doğrudan fulgurasyan veya vezikostomi sonrası fulgurasyon yapılması PUV'larda böbrek fonksiyonlarının gerilemesi veya kronik böbrek yetersizliğine gidiş açısından aralarında herhangi bir fark saptanmamıştır. Ayrıca fulgurasyon işleminden hemen sonra TAK işlemine başlanmış olması bazı ailelerin TAK işlemini yeterli sayıda yapmamalarına ve dolayısı ile hidroüreterlerin gerilemesine engel olmuştur. Vezikostomiye uyum sağlama, TAK işlemine uyum sağlamadan daha kolay olmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Patient operated for puv with or without creating a vesicostomy were evaluated with their long term results in order to compare the method and show the superiorty of the method without a vesicostomy. Material and Method: 21 patients diagnosed with PUV between January 1, 2005 and January 1, 2011 in the Zeynep Kamil Obstetrics and Pediatrics Training and Research Hospital Depertmant of Pediatric Surgery were examined. Results: Typical PUV image was demonstrated by VCUG in 14 cases, while the diagnosis was confirmed by cystoscopy in the others. Vesicostomy was performed in seven of the patients (Group 1), and direct cystoscopic fulguration was performed in 13 (Group 2). There was no statistically significant difference between the first admission GFR values of Group 1 and Group 2. When the values at the first application were compared, there was a significant difference in terms of PMR, BUN and creatinine values, but there was no significant difference in terms of the other value and the AP diameters of the two kidneys. When the values were compared at the 3rd and 6th months after the first operation, there was no statistically significant difference. In Group 1, after 12 months; right and left kidney size did not change, parenchyma thickness increased, pelvis AP size decreased, right and left ureter size did not change. Bladder wall thickness decreased, PMR decreased, protein in urine decreased, BUN unchanged, blood creatinine decreased. In group 2, all values were found to be like the first group, except for the decrease in the diameter of the right and left ureter after 12 months. Conclusion: No difference found between renal function deterioration or progression to chronic renal failure to PUV patients after performing fulguration directly or creating a vesicostomy before fulguration. Morover following fulguration CIC was taught to families and started immediately after the procedure. However some families had not adapted and neglected CIC procedure therfore prevented the regression of hydroureters. Accomodating vesicostomy seems better end easier than performing CIC for the families.