Effects of contact tracing and isolation policies on the basic reproduction number of COVID19 outbreak
Temaslı izleme ve izolasyon politikalarının COVID19 salgınının temel üreme sayısı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 810388
  2. Yazar: ESRA ÖZGE ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES SEYFULLAH KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bölmeli modeller, salgınların dinamiklerini belirlemede, tahminler yapmada ve çeşitli müdahale politikaları oluşturmada yaygın olarak kullanılan yaklaşımlardır. Temel çoğaltma sayısı $(R_0)$, salgınlar için eşik parametrelerden biridir ve doğrudan salgınların geleceğini belirler. $R_0$ müdahalelerin erken uygulanması gibi nedenlerden dolayı az veya çok tahmin edilebilir. Bu nedenle, bu tez, üstel (SEPADR) ve delta (SEPADR-d) dağılımlı bekleme süreleriyle Duyarlı-Maruz Kalmış-Presemptomatik-Asemptomatik-Semptomatik-Raporlanmış bölmeli modeller kullanarak temas takibi ve izolasyon politikalarının $R_0$ değerlerinin az tahmin edilmesi üzerindeki etkisini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Üstel büyüme oranı $(r)$ ve temel yeniden üretim sayısı $(R_0)$ arasındaki matematiksel ilişki temas takibi ve izolasyon prosedürünün varlığında ünlü $r-R_0$ formüllerinin genelleştirilmesiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compartmental models are common approaches used in determining dynamics, making predictions and creating various intervention policies for epidemics. The basic reproduction number $(R_0)$ is one of the parameters that is the threshold parameter for epidemics and directly determines the future of the epidemics. $R_0$ can be underestimated/overestimated for reasons such as the early implementation of the interventions. This thesis, therefore, aims to discover the effect of the contact tracing and isolation policies on the underestimation of $R_0$ values using compartment models of Susceptible-Exposed-Presymptomatic-Asymptomatic-Symptomatic-Reported with exponentially (SEPADR) and delta (SEPADR-d) distributed sojourn times, respectively. Mathematical relations between exponential growth rate $(r)$ and basic reproduction number $(R_0)$ are derived in the presence of a contact tracing and isolation procedure that generalize the existing well-known $r-R_0$ formulae.